KOMUNIKAT SKS 8 2018-04-30, Ograniczanie wzrostu drzew/opady gradu

 

UWAGA OPADY GRADU
W rejonach gdzie wystąpiły opady gradu wskazane jest wykonanie zabiegów mających na celu zabezpieczenie ran. Jednym z rozwiązań jest Topsin M 500 SC w dawce 1,5 l/ha lub środki zawierające kaptan w dawce 1,9 kg/ha. Regenerację można również wspomóc poprzez zastosowanie produktów zawierających aminokwasy m.in. Naturamin WSP w dawce 0,5 - 1 kg/ha lub Megafol 2-3 l/ha.

OGRANICZENIE SIŁY WZROSTU DRZEW
Na odmianach u których na końcach jednorocznych pędów są już wykształcone 4-6 liście w rozetach, wskazane jest zastosowanie retardantów wzrostu, Kudos/ Regalis Plus 10WG. Dawka powinna być uzależniona od siły wzrostu drzew. Znacznie lepsze działanie wykazuje aplikacja dawkami dzielonymi np. 2 aplikacje po 1,25 i 0,75kg/ha oraz ostatnia w przypadku konieczności na odmianach silnie rosnących 0,5 kg/ha. Łącznie nie więcej jak 2,5 kg/ha.

ZARAZA OGNIOWA
Okres końca kwitnienia i intensywnego przyrostu młodych pędów jest najbardziej newralgiczny pod względem możliwości infekcji kwiatów i młodych tkanek przez bakterie Erwinia amylovora. Dlatego w sadach w których w ubiegłym roku obserwowano objawy zarazy wskazane jest zastosowanie produktów zawierających miedź np. Miedzian 50 WP w dawce 0,75 kg/ha. Zastosowanie Regalis-u w celu skrócenia pędów ma również pozytywny wpływ na ograniczenie występowania zarazy ogniowej w kwaterach gruszy.

PARCH JABŁONI - PRZYPOMNIENIE
Opady deszczu jakie miały miejsce na terenie naszego kraju wczoraj (29.04) doprowadziły do wysiewu zarodników workowych i infekcji na różnym poziomie w zależności od lokalizacji: Słabych: Budziszynek, Dąbrowice lub średnich infekcji: Biała Rawska, Borowe, Branków, Komorów, Konary, Linin, Niemojewice, Nowa Wieś, Paprotnia, Pilica, Płońsk Wandalin i Wilków. Kolejne opady deszczu możliwe będą jeszcze dziś wieczorem (30.04) dlatego w sadach w których minęło 3-4 dni od ostatniego zabiegu lub spadł obfity deszcz konieczne będzie wykonanie zabiegu chociażby zapobiegawczego z użyciem produktów m.in.: Delan 700 WG (0-5-0,75 kg/ha), Kaper 80 WG/Lekaro 80 WG (1,9 kg/ha). Interwencyjnie wytyczne zawarte w SKS 7 z poprzedniego tygodnia, gdzie opisano 4 rozwiązania systemowe traktujące kompleksowo temat zwalczania parcha na obecny czas.

MIODÓWKA GRUSZOWA
Jeśli lustracja w sadzie wykaże dużą liczebność larw, po kwitnieniu zalecany jest zabieg jednym z preparatów: Apacz 50 WG (0,15 kg/ha), Acaramik 018 EC (0,75 l/ha), Dimilin 480 SC (0,375 l/ha) lub Movento 100 SC (2,25 l/ha).

 

 

Powiązane artykuły

X