KOMUNIKAT SKS 10 2018-05-08, Jabłonie

UPRAWY ZIARNKOWE:

PARCH JABŁONI
W drugiej połowie tygodnia zapowiadane są opady deszczu miejscami o charakterze burzowym. W związku z tym zalecamy zabezpieczyć tkanki przed rozwojem choroby. W sadach czystych wystarczające będą zabiegi zawierającymi kaptan np. Captan 80 WDG, Kaper 80 WG lub Lekaro 80 WG w dawce 1,9 kg/ha. Dla wsparcia naturalnych mechanizmów obronnych zalecane jest stosowanie preparatów zawierających fosforyn potasu np. Prevent P w dawce 2 l/ha. Niestety w niektórych sadach pojawiają się już pierwsze plamy parcha. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie preparatów wyniszczających np. Aplord 250 EC lub Score 250 EC w dawce 0,2 l/ha. Zabiegi wyniszczające należy połączyć z preparatami kontaktowymi np. wcześniej wspomnianymi produktami zawierającymi kaptan lub ditianon. W celu jednoczesnego ograniczenia parcha i mączniaka możliwe jest zastosowanie preparatu Kaptan Plus 71,5WP (2 kg/ha) lub Flint Plus 64 WG (1,85 kg/ha).

PRZERZEDZANIE ZAWIĄZKÓW
Rozpoczyna się okres stosowania benzyloadeniny do przerzedzania zawiązków jabłoni. Zalecany jest preparat Exilis 020 SL. Preparat ten działa selektywnie więc nie ma ryzyka zbyt silnego przerzedzenia. Zabieg należy wykonać w dzień o temperaturze powyżej 18˚C. Optymalna faza dla zastosowanie preparatu przypada kiedy zawiązki z kwiatów królewskich osiągną średnicę 8-12 mm średnicy (maksymalnie do 18 mm). W tej fazie znajdują się już zawiązki odmian Ligol i Idared. Dawkowanie produktu Exilis 020 SL wynosi od 5 do 7,5 l/ha. OWOCÓWKA JABŁKÓWECZKA Rozpoczął się okres lotów motyli owocówki jabłkóweczki, w sadach jabłoniowych należy wywiesić pułapki feromonowe w celu określenia dynamiki lotu motyli.

ZAPOBIEGANIE ORDZAWIENIOM
W okresie wzrostu zawiązków zmiana warunków pogodowych indukująca silny wzrost może spowodować powstanie ordzawień owoców. Jeśli obecnie po okresie chłodu temperatura szybko wzrośnie, to należy wykonać zabieg preparatem zawierającym gibereliny GA4/7: NOVAGIB 010 SL w dawce 0,25-0,5 l/ha. Pamiętajmy aby nie przekroczyć dawki 1 l/ha w ciągu sezonu. Zabieg ten należy wykonać w temperaturze powyżej 16oC.

NAWOŻENIE DOLISTNE
W okresie intensywnych podziałów komórkowych zalecamy zastosowanie nawozów bogatych w azot, fosfor, magnez i mikroelementy. Zabieg tego typu produktami poprawi kondycję liści i odżywi młode zawiązki. Polecamy zastosowanie produktu FruitAkademia wzrost owoców I w dawce 8kg/ha.

NAWOŻENIE DOLISTNE WAPNIEM
W celu poprawienia jakości owoców należy rozpocząć nawożenie produktami wapniowymi. Szczególnie jest to istotne w okresie intensywnych podziałów komórkowych, które mają miejsce po kwitnieniu. W obecnym okresie optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie nanotechnologicznych produktów wapniowym takich jak Nano Active w dawce 2-3 kg/ha. Produkt ten ma bardzo wysoką zawartość wapnia w łatwo przyswajalnej dla roślin formie nano-cząsteczek.

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X