#18 Komunikat sadowniczy: Dokarmianie po zbiorach, Zbigniew Marek, 28.10.2020

 

Zbliżamy się do końca zbiorów jabłek, zaraz po zbiorach zaczynamy przygotowania do nowego sezonu wegetacyjnego, to właśnie w tej chwili powinniśmy zadbać o poprawę kondycji drzew.

Czas po zbiorach owoców drzewo wykorzystuje na przygotowanie się do spoczynku zimowego. Oczywiście długość tego okresu zależy od odmiany i warunków pogodowych. Naturalnie Szampion, którego zbieramy w połowie września, będzie miał więcej czasu na poprawę swojej kondycji niż drzewa Idareda, którego zbieramy w połowie października a nawet później. W przypadku odmian późnych zdarza się, że tego czasu nie ma wcale, a im drzewo ma więcej czasu na przygotowanie się do spoczynku zimowego tym lepiej.

Dokarmianie sadu jesienią, zdaniem Zbigniewa Marka jest kluczowe i ma dużo większe znaczenie, niż zabiegi dokarmiania wczesną wiosną. W tej chwili składniki, które trafią na liście zostaną przekazane do części stałych drzewa. Będzie to stanowiło bazę startową w okresie wiosennym, kiedy to masy zielonej jest zdecydowanie mniej, więc zabiegi nie są tak skuteczne. W dodatku zielone tkanki będą w tym czasie bardzo delikatne, trzeba więc będzie stosować mniejsze dawki odżywek.

Dlatego im dłużej liście utrzymają się w dobrej kondycji, niesparzone mocznikiem, tym dłużej będą pracowały na kondycje drzewa, i to jest fundament naszego sukcesu w następnym sezonie. Warto więc dobrze dokarmić drzewa na jesieni, by w następnym sezonie były w dobrej kondycji.

Oprócz dokarmiania dolistnego, po zbiorach powinniśmy także pomyśleć o zabiegach ograniczających choroby, zwłaszcza w odmianach podatnych na choroby kory i drewna.

Fosfor, potas, cynk, bor, azot, magnez, żelazo – co zastosować po zbiorach? Zapraszamy do obejrzenia najnowszego komunikatu:

Więcej szczegółowych informacji na temat zabiegów po zbiorach znajdą Państwo w 56 odcinku serii SADY I POLEmiki: https://www.e-sadownictwo.pl/artykuly/porady/komunikaty-sadownicze/8997-sady-i-polemiki-odc-56-zabiegi-w-sadach-po-zbiorach

Powiązane artykuły

Innowacyjne nawożenie jodem

Popatrzmy na czereśnie Zbigniew Marek, 07.05.21