Jak ciąć Szampiona? Komunikat Sadowniczy Piotr Gościło – odc. 1

 

Sadownicy rozpoczęli zimowe cięcie, drzewa nie weszły jeszcze w okres bezwzględnego spoczynku, a synoptycy zapowiadają duże spadki temperatury. W przypadku wystąpienia silnych mrozów istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia uszkodzeń spowodowanych spadkiem temperatury, dlatego zaleca się ciąć najpierw odmiany odporne na mrozy i drzewa starsze. Koniec stycznia i luty to czas na cięcie sadów młodszych i odmiany mniej odpornych na mróz.

Jak zauważa Piotr Gościło ważne, by przy cięciu sadu mieć koncepcję i umieć ją obronić, dlatego ważna jest lustracja sadu. Oceniamy zdrowotność drzew, potencjał plonotwórczy, wybarwienie w czasie owocowania – wszystkie te czynniki mają znaczenie przy cięciu.

Skutki nieudanego cięcie niestety zweryfikujemy w przechowalni, gdzie bardzo często możemy zauważyć objawy szkodników takich jak zwójki i niewybarwionych jabłek.

Cięcie, przy drzewach dobrze prowadzonych powinno zajmować od 40-60 godzin na hektar, przy Jonagoldach może być to nieco mniej 30-50 godz./ha. Przy Szampionie, Gali często jest to nawet 100 godzin.

Przed cięciem powinniśmy ocenić potencjał plonotwórczy, ile jest pąków kwiatowych. Nadmiar pędów usunąć i zrobić przestrzeń na dostęp światło, które decyduje, że zakładają się pąki kwiatowe i owoce są odpowiednio wybarwione.

Więcej o cięciu Szampiona w filmie:

Powiązane artykuły

Cięcie borówki – młoda plantacja

Borówki – przezimowanie młodej plantacji