#1 Komunikat sadowniczy Hubert Konarski – uszkodzenia mrozowe, nawożenie 1.04.2021

Tegoroczny sezon wegetacyjny jest opóźniony w stosunku do lat poprzednich o około 10 dni. Wraz z opóźnieniem wegetacji drzew opóźniony jest rozwój najgroźniejszej choroby w sadach jabłoniowych, czyli parcha jabłoni. W najbliższych dniach nie ma potrzeby wykonywania zabiegów przeciwko tej chorobie. Jednak w tym momencie powinniśmy zwrócić uwagę na choroby kory i drewna szczególnie na odmianach podatnych takich jak Gala, Idared, Red Delicious. Zapraszamy do obejrzenia pierwszego w tym sezonie komunikatu sadowniczego Huberta Konarskiego:

 

Zapąkowanie nie wygląda źle, jednak zależy od sadu i odmiany. W wielu kwaterach nie ma optymalnej liczby pąków, szczególnie w przypadku odmian mających tendencje do przemiennego owocowania bądź gorszego zakładania pąków kwiatowych. Jak będzie to rzutować na plonowanie drzew? Okaże się w kolejnych tygodniach…

W tym momencie możemy także ocenić straty mrozowe, obserwujemy uszkodzenia widoczne jako zbrązowienia wiązek przewodzących u podstawy pąków czy na przekroju pędów. W wielu miejscach możemy też zauważyć popękane pnie, to jak mocno uszkodzenia będą wpływały na kondycję drzew będzie zależało od przebiegu pogody w najbliższych tygodniach. Problemy mogą zacząć się w czasie kwitnienia.

Koniec marca to dobry czas na wysiewanie nawozów azotowych. Więcej w komunikacie.

Powiązane artykuły

#10 Komunikat sadowniczy Zbigniew Marek 12.08.22

Zwalczanie mszyc latem [Video]

Sadownicy polują

X