SADY i POLEmiki odc. 03/21 - KWITNIENIE NA MAXA
Ekstrakty z alg są coraz częściej stosowane w sadownictwie czy szerzej rolnictwie. Dzięki temu, że zawierają fitohormony, cukry, aminokwasy, witaminy makro i mikroelementy oraz cały szereg innych ważnych związków organicznych, mogą być z powodzeniem stosowane na różnych etapach wzrostu i rozwoju roślin. Na początku okresu wegetacji, gdy kluczowy jest rozwój kwiatów czy efektywny wzrost liści rozetowych, najważniejsza jest właściwa proporcja pomiędzy auksynami i cytokininami.
To te dwa regulatory wzrostu i rozwoju determinują prawidłowe wykształcenie okółków kwiatów, dojrzewanie pręcików i pyłku, właściwy przebieg zapylenia oraz zapłodnienie, wykształcenie i rozwój wiązek przewodzących czy właściwy rozwój blaszek liści. Optymalny przebieg tych pierwszych procesów wyznaczy właściwy trend kolejnych przemian. Preparaty algowe są bezpieczne dla roślin na każdym etapie rozwoju, ale ważne jest, aby odpowiednio dobrać rodzaj produktu. Jedne zawierają wyciąg tylko z jednego gatunku alg inne z dwóch czy nawet trzech. Skład tych produktów różni się, a co najważniejsze proporcje poszczególnych składników mogą być olbrzymie. W preparatach zawierających np. Ascophyllum nodosum oraz Laminaria digitata ilości auksyn i cytokinin są niemal równoważne. Przez to produkty takie będą działały inaczej i będą wywoływały inne pożądane efekty. Wskazana zależność ilościowa bardzo korzystnie będzie wpływała na poprawienie wegetacji i procesów fizjologicznych do jakich dochodzi w kolejnych etapach sezonu.
W następnym odcinku spróbujemy odpowiedzieć na pytanie „O co w końcu chodzi z tymi humusami?”.
Nie przegap najnowszych wiadomości
Sadownicy polują
-
Uszkodził kilkanaście ambon myśliwskich. Usłyszał zarzuty
Siedem zarzutów dotyczących uszkodzenia mienia i narażenia osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty...
-
Sadownicy polują: Polscy myśliwi padają ofiarą agresji?
Taka teza pojawia się w artykule pt. „O agresji wobec myśliwych” autorstwa prof. dr hab. Dariusza...
-
Sadownicy polują: Czy godzi się zabijać zwierzęta dla trofeów?
Stosunek większości Polaków do zabijania dzikich zwierząt przez myśliwych jest taki, że działanie to...
Najnowsze artykuły
- Przed upałami: Jak chłodzić rośliny i stymulować fotosyntezę?
- Jędrne jabłka bez chorób przechowalniczych
- Afera z nawozami. Magazynierzy sprzedawali „na lewo”, strata ponad pół miliona złotych
- Polskie czy importowane? Oznaczenia czereśni pod kontrolą
- 35°C na termometrach. Koniec czerwca przyniesie skrajne temperatury
- Nielegalne przepakowywanie importowanych owoców? Sadownicy żądają działań służb
- Ceny malin nie do przyjęcia. Plantatorzy grożą protestami


Komentarze