nawozsierpWskazówki dotyczące nawożenia dolistnego:
 - Wszystkie sady jabłoniowe (odmiany jesienne i późnojesienne)  należy na 4 i na 2 tygodnie przed zbiorem   zasilić  nawozem fosforowo – wapniowym (Folicare fosforowo-wapniowy; Senifos; Kalcifos lub Rosafos) w stężeniu od 0,5 do 1 % lub Maximus extra P-K 3-5 kg; lub foliq fosforowy 4 l/ha. Zabieg ten znacznie poprawia wybarwianie owoców. W celu równoczesnego wzbogacenia owoców w wapń oraz poprawy ich wybarwienia można zastosować na 4 i na 2 tygodnie przed zbiorem Goёmar Colorado w dawce po 5 l/ha lub Fertileader Elite 3 l/ha+ Fertileader Axis 3 l/ha lub  Tecamin Brix 2-3 l/ha lub Sweet2 l/ha lub NanoGro.

SŁABO WYBARWIAJACE SIĘ SORTY JONAGOLDÓW NA 5-6 TYGODNI PRZED ZBIOREM MOŻNA OPRYSKAĆ 150 ml/ha AGRSTYMU - ale nie później

Należy również pamiętać o zasileniu doglebowym (na 6 do 8 tygodni przed planowanym zbiorem) saletrą potasową lub potasowo-wapniową w ilości 100-120 kg/ha Zabieg ten zwiększy wydatnie wielkość owocu, poprawi jego wybarwienie i smak, poprawi kondycję pąków kwiatowych na rok przyszły oraz zdefoliuje chwasty w pasach herbicydowych. Taki sam zabieg należy wykonać w sadach  śliwowych.

Po zbiorze należy wysiać 100-150 kg saletry wapniowej na 1 ha.

W kwaterach z odmianami Golden Delicious i Mutsu zastosować w trzeciej dekadzie sierpnia Chelat Mn.

Nawożenie posypowe: Holendrzy i Belgowie przy zbiorze 2 fazowym, po pierwszym zbiorze, a przy jedno fazowym,  bezpośrednio po zbiorze stosują 100-120 kg saletry wapniowej na 1 ha sadu, w celu wzmocnienia pąków kwiatowych.

Do niedawna po zbiorze owoców zapominaliśmy o sadach. Ostatnie zimy jednak zweryfikowały nasze podejście. Obecnie zalecane są:
1.    1 tydzień po zbiorze: 0,5-0,7% mocznik + chelat Zn + chelat B;
2.    2 tygodnie po zbiorze: 0,5-0,7% mocznik +dolistny nawóz P- K;
3.    3 tygodnie po zbiorze: 0,5-0,7% mocznik + dolistny nawóz P- K;
4.    Po pierwszych większych przymrozkach: 5% roztwór mocznika + Cynkobor;

Etefon to hormon starzenia się komórek roślinnych. Sadownicy holenderscy i belgijscy stosują 3 tygodnie po zbiorach 200-250 ml/ha Ethleru (Agrostymu) w celu wzmocnienia pąków kwiatowych i szybszego zakończenia wegetacji (czyli przygotowania się drzew do zimowego spoczynku).

Po 2-3 nocach z temperaturami -40C i poniżej zastosować 4-5% roztwór mocznika z pełną dawką Chelatu Zn.
Ochrona przed chorobami kory i drewna:
1.    Tuż po zbiorze;
2.    50% opadłych liści;
3.    100% opadłych liści.

Opracowanie: Adam Fura, Sandomierz

Zobacz także: Adam Fura: Wskazówki przed sezonem przechowalniczym jabłek

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection