owoce lipiec jablkaJakie jabłko najlepiej się sprzeda? Oczywiście to z odpowiednim wybarwieniem: o intensywnym, czerwonym rumieńcu odznaczającym się wyraźnie na tle zielonej skórki. Taki owoc wygląda na zdrowy i świeży. Widząc go, nie musimy próbować, aby wiedzieć, że jest jędrny i wyrazisty. Nie smak, a pierwsze wrażenie zadecyduje o sprzedaży jabłka. Także pośrednicy, doskonale znając wymagania klientów, upomną się o takie właśnie owoce. Dlatego też, dla każdego producenta, który chce dobrze sprzedać swój towar, sprawą priorytetową powinien być odpowiedni kolor skórki. I chociaż mogłoby się wydawać, że leży to w kwestii natury, z powodzeniem możemy jej dopomagać.

Pierwiastkami, które w głównej mierze odpowiadają za wybrawienie owoców są fosfor i potas. Odpowiedzialne są one za syntezę cukrów, transport składników pokarmowych oraz procesy energetyczne. Dzięki nim owoce przez nas zebrane nie tylko doskonale się wybarwią, ale urosną do odpowiednich rozmiarów, będą jędrne i soczyste. Poza tym odpowiednia ilość fosforu w znaczny sposób zapobiegnie chorobom przechowalniczym, m.in. zgniliźnie. Dokarmianie dolistne zaprocentuje także lepszym zawiązaniem pąków na przyszły sezon! Nie mniej ważne jest dokarmianie drzew wapniem.

Zaleca się stosowanie nawozów zawierających zwiększoną ilość pierwiastków 5–6 tygodni przed zbiorem. U większości odmian: najpierw fosfor, następnie 4 tygodnie przed zbiorem potas, a 2 tygodnie później znowu fosfor. Nie poprawimy wybarwienia w ostatniej chwili, ponieważ nawozy nie zdążą zadziałać!

U odmian wczesnych (także ‘Gali’) – odwrotnie. Najpierw potas, potem fosfor i znowu potas.

W celu minimalizacji kosztów zalecamy jednak stosowanie nawozów wieloskładnikowych (zawierających oba wymienione wyżej składniki).

Możemy także zastosować mangan. Zapobiegnie on żółknięciu. Polecany jest szczególnie przy odmianach typu ‘Mutsu’ i ‘Golden Delicious’. Przyniesie skutek używany w miesiąca po opadzie zawiązków.

Ważne, aby nie przenawozić drzew azotem, ponieważ osiągniemy odwrotny skutek. Jabłka będą słabo wybarwione i zmniejszymy ich zdolności przechowalnicze.

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin