Sercadis – rozszerzenie rejestracji o zwalczanie brązowej plamistości gruszy

W 2020 roku, w kilku sadach gruszowych w Polsce, stwierdzono występowanie brązowej plamistości gruszy, choroby, która od wielu lat stanowi bardzo duży problem w cieplejszych rejonach uprawy gruszy w Europie. Tożsamość grzyba Stemphylium vesicarium, wyizolowanego z porażonych gruszek, została potwierdzona w badaniach molekularnych przeprowadzonych w Instytutcie Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Choroba jest bardzo groźna. Objawy to nekrotyczne plamy, głównie na liściach i owocach. Pod względem szkodliwości, epidemiologii i sposobu zwalczania jest bardzo podobna do parcha jabłoni.

Dobrze już znany sadownikom Sercadis - produkt firmy BASF stosowany do ochrony jabłoni i gruszy przed parchem, a także mączniakiem jabłoni zyskał rozszerzenie rejestracji o zwalczanie brązowej plamistości gruszy.

W przypadku ochrony sadu przed chorobą wywoływaną przez grzyba Stemphylium vesicarium środek należy stosować zapobiegawczo, od fazy pękania pąka, gdy widoczne są zielone końce liściowe osłaniające kwiaty do początku dojrzewania, gdy owoc wybarwia się na typowy dla danej odmiany kolor (BBCH 53-81).

Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,3 l/ha.

Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,25 - 0,3 l/ha.

Liczba zabiegów: 3

Odstęp między zabiegami: co najmniej 7 dni.

Zalecana ilość wody: 150 - 1000 l/ha.

Zalecane opryskiwanie: drobnokropliste.

Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym z uwzględnieniem zastosowania wymienionego we wcześniejszej części etykiety: 3.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu.

Powiązane artykuły

X