SafirWśród odmian wiśni o późnym terminie dojrzewania dominuje ‘Łutówka’. Jest ona bardzo dobrze przystosowana do warunków klimatycznych naszego kraju. Do jej zalet należą m. in. słaby wzrost i wczesne wchodzenie drzew w okres owocowania oraz coroczne i obfite plonowanie. ‘Łutówka’ nie jest jednak odmianą pozbawioną wad. Jest ona wrażliwa na drobną plamistość liści drzew pestkowych, a pędy starszych drzew są podatne na ogałacanie się z liści. Ponadto jej owoce są kwaśne, typowo przemysłowe. Pomimo tych wad trudno jest obecnie znaleźć odmianę wiśni, która mogłaby konkurować z ‘Łutówką’.

Wybór wśród nowych odmian o późnym terminie dojrzewania jest ograniczony. Celem hodowli jest bowiem uzyskanie odmian o mniejszej podatności na choroby, smaczniejszych owocach i wcześniejszej porze dojrzewania niż wspomniana wcześniej ‘Łutówka’. Warto tu jednak wspomnieć o niemieckich odmianach ‘Safir’ i ‘Rubellit’, które wyróżniają się wysoką zdrowotnością drzew. W przeciwieństwie do odmiany ‘Łutówka’ są mało podatne przede wszystkim na drobną plamistość liści drzew pestkowych.

Drzewa odmiany ‘Safir’ rosną średnio silnie i bardzo dobrze plonują, zwykle na poziomie 90-100% w stosunku do ‘Łutówki’. Owoce dojrzewają 5-7 dni przed owocami odmiany ‘Łutówka’. Są od nich większe, osiągają zwykle masę ok. 7 g. Mają lekko wydłużony kształt i okrywa je ciemnoczerwona skórka. Miąższ jest średnio jędrny, soczysty i bardzo kwaśny.

Drzewa odmiany ‘Rubellit’ rosną również średnio silnie i dobrze plonują, ale są mniej plenne od odmiany ‘Safir’. Owoce dojrzewają ok. 5 dni przed ‘Łutówką’, osiągają masę 6-7 g i są okrągłe. Okrywa je czerwonobrązowa, lśniąca skórka. Miąższ jest średnio jędrny, soczysty, kwaśny. Niestety owoce tych odmian, podobnie jak owoce odmiany ‘Łutówka’, są przydatne przede wszystkim do przetwórstwa.

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia