Późne odmiany wiśni

SafirWśród odmian wiśni o późnym terminie dojrzewania dominuje ‘Łutówka’. Jest ona bardzo dobrze przystosowana do warunków klimatycznych naszego kraju. Do jej zalet należą m. in. słaby wzrost i wczesne wchodzenie drzew w okres owocowania oraz coroczne i obfite plonowanie. ‘Łutówka’ nie jest jednak odmianą pozbawioną wad. Jest ona wrażliwa na drobną plamistość liści drzew pestkowych, a pędy starszych drzew są podatne na ogałacanie się z liści. Ponadto jej owoce są kwaśne, typowo przemysłowe. Pomimo tych wad trudno jest obecnie znaleźć odmianę wiśni, która mogłaby konkurować z ‘Łutówką’.

Wybór wśród nowych odmian o późnym terminie dojrzewania jest ograniczony. Celem hodowli jest bowiem uzyskanie odmian o mniejszej podatności na choroby, smaczniejszych owocach i wcześniejszej porze dojrzewania niż wspomniana wcześniej ‘Łutówka’. Warto tu jednak wspomnieć o niemieckich odmianach ‘Safir’ i ‘Rubellit’, które wyróżniają się wysoką zdrowotnością drzew. W przeciwieństwie do odmiany ‘Łutówka’ są mało podatne przede wszystkim na drobną plamistość liści drzew pestkowych.

Drzewa odmiany ‘Safir’ rosną średnio silnie i bardzo dobrze plonują, zwykle na poziomie 90-100% w stosunku do ‘Łutówki’. Owoce dojrzewają 5-7 dni przed owocami odmiany ‘Łutówka’. Są od nich większe, osiągają zwykle masę ok. 7 g. Mają lekko wydłużony kształt i okrywa je ciemnoczerwona skórka. Miąższ jest średnio jędrny, soczysty i bardzo kwaśny.

Drzewa odmiany ‘Rubellit’ rosną również średnio silnie i dobrze plonują, ale są mniej plenne od odmiany ‘Safir’. Owoce dojrzewają ok. 5 dni przed ‘Łutówką’, osiągają masę 6-7 g i są okrągłe. Okrywa je czerwonobrązowa, lśniąca skórka. Miąższ jest średnio jędrny, soczysty, kwaśny. Niestety owoce tych odmian, podobnie jak owoce odmiany ‘Łutówka’, są przydatne przede wszystkim do przetwórstwa.

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Najmniej zawodne odmiany czereśni

Czereśnie o jasnej skórce

Kosmiczna odmiana jabłek wkrótce na rynku

X