Wszyscy sadownicy, a sadownicy ekologiczni w szczególności, mają nadzieję, że walka z chorobami i szkodnikami stanie się łatwiejsza, jeśli otrzymają dodatkowy oręż w postaci nowego środka ochrony, który skutecznie poradzi sobie z problemami. Najlepiej, aby nowa substancja chemiczna była nieszkodliwa dla środowiska. Takie kryteria spełnia talk, czyli wodorokrzemian (hydrokrzemian) magnezu.
W krajach o dużym nasłonecznieniu jest on stosowany w celu ograniczenia oparzeń słonecznych owoców. Wykazuje jednak inne ważne właściwości, między innymi tworzy fizyczną barierę na tkankach roślinnych, co sprawia, że szkodniki, takie jak miodówka gruszowa i przędziorki, są zniechęcone do żerowania lub jest ono utrudnione (działa jak repelent). Analogiczne działanie wykazuje glinka kaolinowa, lecz wodorokrzemian magnezu jest bardziej skuteczny w formulacji umożliwiającej zastosowanie w sadownictwie.

goldensunOkazało się ponadto, że jest:
lepiej rozpuszczalny,
bardziej miękki,
łatwo się miesza,
nie zapycha dysz opryskiwacza,
równomiernie pokrywa tkanki roślinne,
jest hydrofobowy, czyli odpycha wodę, co sprawia, że tkanki o 30% szybciej wysychają - ma to znaczenie w przypadku takich chorób jak parch jabłoni,
obniża temperaturę tkanek w czasie upałów,
chroni przed promieniowaniem UV,
jest odporny na zmywanie - nawet opad do 40 mm nie zmywa go z powierzchni liści i owoców, gdyż wykazuje powinowactwo do tłuszczów (lipofilność, jest dobrze wiązany przez woski roślinne).

W przypadku parcha jabłoni zaleca się dawkę 15-20 kg/ha formulacji przystosowanej do upraw sadowniczych, która zmniejsza występowanie objawów tej choroby o 50% w porównaniu z kontrolą wskutek zahamowania przerastania strzępek grzyba w tkankach. W ochronie przez miodówką gruszową konieczne jest zastosowania wiosną 50 kg/ha, a w czasie wegetacji – 30 kg/ha preparatu z talkiem.
Prowadzone są badania nad jego skutecznością w zwalczaniu szarej pleśni i mączniaka jabłoni w mieszaninie z preparatami siarkowymi i miedziowymi. Jeśli chcemy poprawić przyczepność innych środków ochrony, to należy do cieczy roboczej dodać 5 kg/ha preparatu.
W sadach jabłoniowych opryskiwanych preparatem z talkiem obserwuje się zwiększenie średnicy owoców oraz lepsze ich wybarwienie. Nie działa szkodliwie na organizmy pożyteczne.

Wodorokrzemian magnezu jest stosowany w paszach, lekarstwach, jako antyzbrylacz, przy tłoczeniu oleju, a niedługo prawdopodobnie upowszechni się w ochronie roślin, zwłaszcza tej ekologicznej.

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Projekt strony www Sitte.pl Lublin