Misecznik śliwowy (Parthenolecanium corni)

Biologia
Misecznik śliwowy jest pluskwiakiem równoskrzydłym, który najczęściej żeruje na jabłoniach i śliwach. Ciało bezskrzydłych samic pokryte jest stwardniałym, wiśniowobrązowym „płaszczem” kutykuli w kształcie wypukłej miseczki o długości 3-4 mm. Samice żerują nieruchomo przytwierdzone kłujką do podłoża. Natomiast samce tego szkodnika są uskrzydlone. Długość ich ciała wynosi 1 mm. Jaja misecznika śliwowego są owalne, białe oraz pokryte woskową wydzieliną samicy. Larwy są płaskie, ruchliwe zielonkawe a później brązowiejące w pierwszym stadium rozwoju. Męskie larwy są wydłużone, brązowe, a żeńskie owalne i z jasną charakterystyczną kreską na grzbiecie. Zimują larwy drugiego stadium rozwojowego w szczelinach kory. Następnie w marcu przechodzą na pędy oraz cienkie gałązki i żerują. W kwietniu dochodzi do różnicownia się larw na żeńskie i męskie. W maju samice składają jaja do komory lęgowej pod miseczką, a następnie zamierają. Płodność samicy misecznika śliwowego wynosi 5000 jaj.

Szkodliwość
Bardzo szkodliwe są larwy oraz samice misecznika śliwowego. Szkodnik ten wbija kłujkę do drewna, wprowadza jednocześnie ślinę zawierającą substancje powodujące zamieranie komórek. Żerowanie misecznika śliwowego prowadzi do wyginania się pędów oraz ich zasychania. Występowanie tego szkodnika obniża plon owoców.

Zwalczanie
Misecznik śliwowy rzadko występuje licznie, a w celu określenia progu zagrożenia przez tego szkodnika należy przed rozpoczęciem wegetacji z 20 losowo wybranych drzew przejrzeć po 5 sztuk, 30-centymetrowych gałęzi. Próg szkodliwości dla misecznika śliwowego wynosi średnio więcej niż 30 larw na 30-cm odcinku gałęzi.
Obecnie do zwalczania tego szkodnika zarejestrowane są następujące preparaty:
- Alpha Gold 100 EC,
- Catane 800 EC,
- Fastac 100 EC,
- Golden Alpha 100 EC,
- Jetstac 100 EC,
- Promanal 60 EC,
- Tak Tak 100 EC.
Przed zastosowaniem w/w środków należy zapoznać się z etykietą-instrukcją stosowania dołączoną do opakowania.
 

Powiązane artykuły

X