Sprzymierzeniec w walce ze szkodnikami w uprawie gruszy, malin i truskawek

Wiosna coraz śmielej przychodzi do sadów i ogrodów, rośliny budzą się do życia po zimowym uśpieniu, widoczne są pierwsze kwiaty i otwierają się pąki liści. Niestety, razem z roślinami budzą się do życia szkodniki, które już na początku okresu wegetacji mogą skutecznie uszkadzać rośliny i zmniejszać plony. Szkody wyrządzone przez owady, zwłaszcza w początkowych fazach wzrostu rośliny, często powodują nieodwracalne straty w wielkości oraz jakości zbioru. Dlatego już teraz jest czas, aby przemyśleć skuteczny sposób ochrony tegorocznych upraw.

Spośród wielu szkodników, których obecność spędza sen z powiek wielu rolników, sadowników i plantatorów, istotnym zagrożeniem są przędziorki, miodówki, wciornastki oraz miniarki. Rozwiązanie problemu stanowi produkt GROT 18 EC – środek insektobójczy i przędziorkobójczy zaproponowany przez Synthos AGRO w trosce o uprawy gruszy przed miodówką gruszową plamistą, truskawki, maliny, jeżyny, oberżyny, ogórka, papryki, pomidora oraz roślin ozdobnych: chryzantemy, róży przed przędziorkiem chmielowcem, chryzantemy przed wciornastkiem zachodnim oraz gerbera przed miniarkami. Produkt wykazuje działanie kontaktowe i żołądkowe, a w konsekwencji, skutecznie zmniejsza populację niepożądanych owadów żerujących na roślinach. Postać koncentratu do sporządzania emulsji wodnej zapewnia możliwość łatwego i szybkiego przygotowania cieczy roboczej do stosowania w opryskiwaczach ręcznych i sadowniczych. Produkt można stosować tuż po zauważeniu szkodnika lub pierwszych objawów uszkodzenia rośliny.

GROT 18 EC zawiera substancję czynną – abamektynę (18g/l) – związek ten wykazuje działanie ograniczające populację szkodników już w ciągu kilku godzin od zastosowania środka, a najwyższa skuteczność obserwowana jest po kilku dniach. Działanie wgłębne na liściu powoduje, że efekt ochronny dla roślin utrzymuje się długo po zastosowaniu. Warto podkreślić, że zgodnie z aktualną wiedzą naukową GROT 18 EC nie ma niedopuszczalnego negatywnego działania dla pożytecznych owadów, spośród których wiele jest naturalnymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami upraw, np. biedronki, złotooki i drapieżne pluskwiaki. Współdziałanie naturalnych mechanizmów przyrody ze środkiem ochrony roślin daje roślinie optymalną ochronę przed agrofagiem.

W celu osiągnięcia najwyższej skuteczności, opryskiwanie upraw środkami opartymi na abamektynie powinno być wykonywane wieczorem lub podczas dużego zachmurzenia, co zmniejsza ryzyko rozkładu substancji aktywnej pod wpływem światła słonecznego. Należy również unikać stosowania przed spodziewanym deszczem, aby nie dopuścić do zmycia środka z powierzchni roślin.

Oprysk należy stosować z użyciem cieczy roboczej w stężeniu 0,05%, tj. 50 ml produktu GROT 18 EC na każde 100 l wody. Wyjątkiem jest ochrona gruszy przed miodówką gruszową plamistą, gdzie zalecana dawka jednorazowego stosowania to 0,75 ml środka na każdy opryskiwany hektar sadu oraz ochrona truskawki w gruncie i pod osłonami przed przędziorkiem chmielowcem – zaleca się zastosowanie dawki 1,2 l produktu na każdy traktowany hektar, natomiast maliny i jeżyny w ochronie przed przędziorkiem chmielowcem należy opryskiwać z zastosowaniem dawki 0,5 l produktu na każdy hektar plantacji. Nie zaleca się przeprowadzać zabiegów częściej niż dwukrotnie w ciągu sezonu, a w przypadku gruszy i truskawki – jednokrotnie.

Przypominamy, że w przypadku korzystania ze wszystkich środków ochrony roślin, w tym produktu GROT 18 EC należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem konieczne jest przeczytanie informacji umieszczonych w etykiecie. Należy zwrócić uwagę na stosowne zwroty i symbole ostrzegawcze umieszczone na etykietach produktów oraz chronić przed dostępem dzieci.

Karolina Bałuszyńska – Specjalista ds. Rejestacji Synthos AGRO

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X