Przełom! Maszyna, która poprawi wybarwienie jabłek w sadzie

 

Wybarwienie jabłek jest jednym z kluczowych czynników jeśli chodzi o opłacalność uprawy i możliwości zbytu owoców deserowych. Jabłka o głęboko czerwonej barwie są chętniej kupowane przez konsumentów. Uzyskanie intensywnie czerwonego koloru nie jest jednak takie proste...

SOKI

Wybarwienie owoców jest procesem długotrwałym, skomplikowanym biochemicznie, na który ma wpływ wiele czynników. Opóźnianie zbioru do końca sezonu, by uzyskać optymalne nasycenie koloru skórki jabłka może powodować, że owoce będą przejrzałe. Ręczne przycinanie lub układanie materiałów odblaskowych, to kosztowne rozwiązania.

Jednak istnieje też inne rozwiazanie. Teraz aby uzyskać lepszy kolor owoców można wspomóc się maszyną stworzoną specjalnie do tego celu. Urządzenie jakiś czas przed planowanym zbiorem usuwa z drzewa liście, co zwiększa ilość światła potrzebną do zapewnienia prawidłowej ekspozycji – jabłka są intensywnie i równomiernie wystawione na działanie promieni słonecznych przez co osiągają jednolity i równomiernie nasycony kolor. Taki zabieg powoduje też lepsze napowietrzenie i niższą wilgotność, co zapobiega chorobom.

Maszyna jest testowana przez Australijczyków, którzy specjalizują się w produkcji odmiany Pink Lady ('Cripps Pink') w przypadku której, kolor jest priorytetem.

–  Wierzę, że w niedalekiej przyszłości ta maszyna będzie najważniejszą zmianą, jeśli chodzi o  produkcję czerwonych jabłek. Technologia jest prosta, ale kolor bardzo się poprawia! Użyłem go około 10 dni przed planowanym zbiorem owoców. Różnica była znacząca, widziałem na własne oczy. Cały proces nie trwa długo, liście usuwane są pneumatycznie – powiedział Jason Shields, australijski sadownik.

Maszyna jest prosta w obsłudze, steruje się nią za pomocą specjalnego joystica, tabletu lub smartfona.

Źródło:  agroxxi.ru 

Powiązane artykuły

X