Topic-icon budowa chłodni

2011/12/13 09:09 #5309 przez emilll123
budowa chłodni utworzona przez emilll123
WITAM, zamierzam pobudować chłodnie na owoce i zastanawiam się nad projektem.co myślicie o tym projekcie Confused www.agroprojekty.pl/projekt-chlodnia-owocow-i-warzyw- o-pojemnosci-150-ton,341,projekt.html czy ma może ktoś już taką chłodnie, jak to się sprawdza? czy potrzebne są jakieś zmiany??
prosze o pomoc.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2011/12/14 23:35 #5314 przez turboptys
COM_KUNENA_MESSAGE_REPLIED_NEW
Witam,

Nie wiem czy chcesz ten projekt brać dosłownie czy może dajesz do oceny wygląd budynku? Nie wiem czy masz jakieś ograniczenia budżetowe czyli materiałowe.

Moim zdaniem:

1. Nie rób różnicy w poziomach dachów nad komorą/komorami i pakownią. Wszyscy projektanci strasznie to lubią i szczerze nie rozumiem dlaczego. Ja też mam taką spuściznę i gdybym tylko mógł to bym to zmienił. Dlaczego lepiej nie robić różnicy w poziomach. Ano dlatego, że jak przyjdzie śnieżna zima to będziesz siedział na tym dachu i zwalał śnieg który będzie właśnie tam zalegał. Jak dach będzie równy to sporą część śniegu wiatr zwieje.

2. Jeżeli nie zrobisz różnicy w poziomie dachów to rozważ dach dwuspadowy.

3. W projekcie jest stropodach. Moim zdaniem na dach na pakownie lepiej dać płytę warstwową.

4. Komory mają być ocieplone wg projektu styropianem 16 cm. To jest bardzo mało. Po zewnątrz wg mnie powinno być 20 cm a na ścianach działowych po 10, podłoga 5 -10 cm, sufit 20 - 25 cm. Ale chyba będziesz stosować płytę warstwową.

5. Jeżeli kupujesz płytę warstwową to nie łaszcz się na jej cięcie. Płyta warstwowa przecięta na pół traci swoją sztywność i później możesz mieć w komorze problemy ze szczelnością. Moim zdaniem nie warto ciąć płyty. Poza tym rozważ zakup płyty poliuretanowej. Jest na pewno droższa ale ma lepsze właściwości termiczne.

6. Dach nad komorami nie rób tylko z samej płyty. Najpierw płyta na sufit a później na dach blacha. Jeżeli będzie płyta jako sufit/dach to pamiętaj że od wewnątrz masz ok 1,5 st. a na zewnątrz płyta rozgrzeje się nawet do 50 st Celsjusza czyli od wewnątrz płytę ściąga a na zewnątrz rozciąga. To musi mieć wpływ na trwałość.

7. Zadbaj o dobrą posadzkę i jej szczelność.

8. Pakownia jak będzie wysoka to też dobrze. Wyżej można poustawiać skrzynie, opakowania. Może w przyszłości można zrobić jakąś antresolę.

9. Najlepsza lokalizacja drzwi do komory jest przy boku. Daje to najefektywniejsze zapełnienie komory. Rozważ drzwi na 4 skrzynie do góry.

10. Pomyśl czy nie warto zrobić komory na 9 skrzyń do góry. Nie wiem jakie jest Twoje założenie ale jeśli masz wózek albo będziesz miał wózek, który podniesie na 9 skrzyń do góry to buduj wysoko. Budynek do góry mniej kosztuje niż wszerz.

11. Prześwit nad skrzyniami musi mieć wysokość chłodnicy, tak żeby wiatr się nie odbijał od skrzyń. Zadbaj o odległości między skrzyniami, na końcu komory i pod chłodnicami.

I to chyba tyle z moich uwag. Sam nie mam idealnego budynku ale po latach użytkowania wychodzą pewne niuanse. W moim przypadku najbardziej drażni mnie dach o różnych poziomach i w starej części chłodni mam drzwi do komory po środku przez co jest o wiele mniej ustawna komora.

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.338 s.
X