Topic-icon szczepienie a okulizacja

2013/05/28 07:28 #6051 przez Kaczi998
szczepienie a okulizacja utworzona przez Kaczi998
Ktore drzewka lepiej kupić okulizowane czy szczepione w ręku?
Ma to jakis wplyw na wzrost, jakosc i owocowanie drzewek?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2013/05/30 14:21 #6059 przez kwiatek
COM_KUNENA_MESSAGE_REPLIED_NEW
Szkółkarzowi łatwiej jest produkować drzewka metodą okulizacji, dlatego drzewka okulizowane są łatwiej dostępne na rynku. Do szczepienia potrzebne są bardzo dobre podkładki i stosunkowo grube zrazy, a ponadto jest to metoda bardziej pracochłonna dla szkółkarza. Drzewka produkowane metodą szczepienia jednak szybciej rosną i jeśli mają zapewnione odpowiednie warunki po posadzeniu w sadzie to wcześniej wchodzą w okres owocowania i wcześniej można z nich uzyskać dobre plony. Moim zdaniem więc dla sadownika lepsze są drzewka produkowane poprzez szczepienie w ręku.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2013/06/04 17:16 #6073 przez Kaczi998
COM_KUNENA_MESSAGE_REPLIED_NEW
Kwiatek mam pytanko,
mam mozliwosc nabycia teraz drzewek z chlodni szczepionych w ręku oraz ze śpiącym oczkiem sa to okulanty i chcoalbym sobie sam o nie zadbac i na przyszla wiosne wsadzic do gruntu tam gdzie maja rosnąc i plonowac:)

Wegetacja juz ruszyla a te drzewka dopiero ujrza swiatla dzienne i niewiem czy zdaza do zimy zrzucic liscie itd. Nie rozumiem pojecia ze spiacym oczkiem. Mógłbyś mi to wytlumaczyc? CO wogole o tym sadzisz?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2013/06/05 19:15 #6076 przez kwiatek
COM_KUNENA_MESSAGE_REPLIED_NEW
Moim zdaniem nie powinno być problemu z zakończeniem wegetacji przez takie drzewka. Wydłużona wegetacja zmniejsza wytrzymałość drzew na mróz, ale nawet gdyby drzewka zrzucały liście nieco później to i tak nie masz się co martwić skoro zamierzasz je przetrzymać przez zimę i posadzić wiosną następnego roku.
A jeśli chodzi o śpiące oczko to sprawa wygląda tak, że są 2 terminy okulizacji - pierwszy w miesiącach maj- czerwiec, w którym okulizacja odbywa się żywym oczkiem, czyli takim , z którego pąk wybija jeszcze w tym samym sezonie wegetacyjnym oraz drugi termin w miesiącach lipiec-wrzesień i wtedy mówimy o okulizacji śpiącym oczkiem, czyli takim, z którego pąk wyrasta dopiero wiosną następnego roku, czyli przez długi okres czasu pozostaje uśpiony.
Zakup takich okulantów wiąże się z koniecznością odpowiedniego ich przycięcia nad oczkiem po posadzeniu, a potem samodzielnego wyprowadzenia drzewek. Jeśli masz na to ochotę to nie widzę problemu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.203 s.
X