Sejm uczcił 200-lecie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego
Sejm w piątek przyjął uchwałę, w sprawie uczczenia 200-lecia Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Posłowie wyrazili uznanie i szacunek dla wielu pokoleń naukowców i studentów SGGW, którzy odegrali istotną rolę w rozwoju gospodarczym XIX-wiecznej Polski.
"W dwusetną rocznicę zapoczątkowania kształcenia rolniczego na ziemiach polskich, Sejm wyraża uznanie i szacunek dla wielu pokoleń naukowców i studentów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W swojej historii społeczność akademicka uczelni odegrała istotną rolę, zarówno w rozwoju gospodarczym i intelektualnym XIX-wiecznej Polski, jak i w walce o niepodległość" - głosi tekst uchwały, którą odczytał marszałek Sejmu Marek Kuchciński, a którą Sejm przyjął przez aklamację.
Autorzy uchwały podkreślili, że obecnie SGGW to uczelnia, która prowadzi badania naukowe w szeroko rozumianym zakresie nauk przyrodniczych, jak również w naukach ekonomicznych, humanistycznych i technicznych, a także kształci specjalistów w tych dziedzinach.
"Wiele tysięcy absolwentów tej uczelni przyczyniało się i przyczynia się do rozwoju Polski i promocji wizerunku naszego kraju w świecie" - czytamy w uchwale.
"Doceniając dotychczasowe osiągnięcia uczelni, Sejm będzie wspierał Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w dalszej realizacji jej misji służenia rozwojowi gospodarczemu i intelektualnemu polskiego społeczeństwa" - podkreślono w uchwale.
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie jest najstarszą szkołą wyższą w Polsce o profilu przyrodniczym. Jej początki sięgają 1816 r. i są związane z utworzeniem Instytutu Agronomicznego w Marymoncie. 200 lat temu Instytut Agronomiczny rozpoczął kształcenie rolnicze na dwóch poziomach: wyższym dla przyszłych ekonomów i zarządców, a także synów właścicieli ziemskich, oraz elementarnym – dla przyszłych kwalifikowanych robotników.
mrr/ ekr/ as/ agt/
Tagi: sggw
Nie przegap najnowszych wiadomości
Sadownicy polują
-
Uszkodził kilkanaście ambon myśliwskich. Usłyszał zarzuty
Siedem zarzutów dotyczących uszkodzenia mienia i narażenia osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty...
-
Sadownicy polują: Polscy myśliwi padają ofiarą agresji?
Taka teza pojawia się w artykule pt. „O agresji wobec myśliwych” autorstwa prof. dr hab. Dariusza...
-
Sadownicy polują: Czy godzi się zabijać zwierzęta dla trofeów?
Stosunek większości Polaków do zabijania dzikich zwierząt przez myśliwych jest taki, że działanie to...
Najnowsze artykuły
- Co sadzić, żeby zarobić?
- Polskie jabłka z większym potencjałem na rynku mongolskim
- Duże wyzwania – walka z szarą pleśnią i małą ilością kwiatów
- #3 Komunikat sadowniczy – faza zielonego pąka, Zbigniew Marek, 16.04.2026
- Powrót przymrozków i wyraźne ochłodzenie od poniedziałku
- Wiśnia w fazie zielonego pąka - ochrona i nawożenie
- Złodziej ukrył się pod folią na plantacji truskawek

