Wiosna to okres kluczowy dla opłacalności uprawy i uzyskiwanego plonu. Rośliny na wczesnych etapach rozwoju są bardzo podatne na szkodliwy wpływ konkurencji ze strony chwastów oraz na działanie szkodników. Najpowszechniejszą metodą ochrony roślin jest oczywiście chemiczny oprysk, po który chętnie sięgają rolnicy. Bądźmy jednak ostrożni! Eksperci ostrzegają przed fałszywymi środkami ochrony roślin na rynku polskim. Skala procederu jest ogromna, a skutki mogą być opłakane.

Szacuje się, że proceder obrotu nielegalnymi ŚOR ma wartość od 250 do nawet 375 mln złotych rocznie. Stanowi to 15% polskiego rynku. Problem nie dotyczy wyłącznie Polski. Zagrożona jest cała Unia Europejska, jednak szczególnie narażone są państwa brzeżne, graniczące z krajami spoza UE, skąd napływają podróbki. Do naszego kraju fałszywe środki trafiają głownie z Rosji, Ukrainy i Białorusi [źródło: Nasz Dziennik]. Według statystyk najczęściej podrabia się herbicydy, czyli preparaty chwastobójcze, sprzedawane w małych opakowaniach. Przestępcy kupczą nimi na targach, w Internecie… Wybierają je przede wszystkim zachęceni niską ceną rolnicy gospodarujący na małych powierzchniach.

Czym różni się podróbka od środka pełnowartościowego? Może zawierać zmniejszoną ilość substancji czynnej lub nie zawierać jej wcale. Wówczas oprysk nie przynosi żadnych efektów, a rolnik uświadamia to sobie, gdy jest już po wszystkm. Jeszcze gorzej, jeśli herbicyd zawiera dodatek innej, toksycznej substancji. Wtedy może dojść do zniszczenia całej plantacji, skażenia środowiska lub akumulacji szkodliwego związku chemicznego w plonie, co spowoduje konieczność jego utylizacji.

Jak możemy się ustrzec przed zakupem podrobionych środków ochrony roślin? Zakupów dokonujmy w placówkach posiadających odpowiednie zezwolenie, podlegających nadzorowi Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Wystrzegajmy się spekulantów i szemranych transakcji. Nie dajmy się nabrać na podejrzanie niskie ceny. Pamiętajmy, że pełnowartościowy produkt powinien posiadać czytelną etykietę w języku polskim, trwale przytwierdzoną do opakowania, oznaczoną nazwą producenta oraz datą produkcji i numerem partii.

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection