Zatrzymano ponad 70 ton nielegalnych środków ochrony roślin
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) już po raz czwarty uczestniczyła w prowadzonej pod patronatem EUROPOL-u międzynarodowej operacji Silver Axe V, jednej z ważniejszych i najbardziej prestiżowych inicjatyw podejmowanych w ramach walki z międzynarodowym handlem nielegalnymi środkami ochrony roślin, w którą zaangażowane są urzędy ds. ochrony roślin, organy celne i organy ścigania.
W Polsce, tak jak w latach ubiegłych, w ramach akcji prowadzone były intensywne dziania kontrolne inspektorów PIORiN na przejściach granicznych, targowiskach, drogach, miejscach produkcji i magazynowania środków ochrony roślin, w punktach obrotu środkami ochrony roślin oraz w gospodarstwach rolnych. Efekt tych działań to ujawnienie, wspólnie z organami Krajowej Administracji Skarbowej i Policją, 70 119 kg/l nielegalnych środków ochrony roślin.
Działania kontrolne w ramach trwającej trzy miesiące operacji prowadzone były równolegle w 32 państwach. W ich wyniku zakwestionowana została rekordowa ilość 1 346 ton nielegalnych środków ochrony roślin.
Główny Inspektor Andrzej Chodkowski podkreśla, że stosowanie nielegalnych środków ochrony roślin, może powodować wiele problemów związanych z zagrożeniami dla zdrowia i bezpieczeństwa ludzi oraz środowiska, takich jak toksyczne pozostałości pestycydów w żywności, narażenia użytkownika podczas stosowania tych środków, zniszczenie upraw lub też niewystarczającą skuteczność produktu, prowadzącą do zmniejszenia ilości lub jakości plonu, a za tym dochodów rolnika.
Nielegalne środki ochrony roślin powodują także olbrzymie straty gospodarcze. Według opublikowanego w czerwcu 2019 r. przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) „Raportu o stanie naruszenia praw własności intelektualnej” („Status Report on IPR Infringement”) podrobione środki ochrony roślin i agrochemikalia stanowią jeden z 11 kluczowych sektorów gospodarki, który przyczynia się do prawie 60 miliardów euro strat rocznie w całej Unii Europejskiej. Szacunkowo, według Komisji Europejskiej wielkość handlu nielegalnymi środkami ochrony roślin wynosi od 8 do 10 % rynku, natomiast według EUROPOLu, w niektórych krajach może stanowić nawet ok. 25 %.
Nie przegap najnowszych wiadomości
Sadownicy polują
-
Uszkodził kilkanaście ambon myśliwskich. Usłyszał zarzuty
Siedem zarzutów dotyczących uszkodzenia mienia i narażenia osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty...
-
Sadownicy polują: Polscy myśliwi padają ofiarą agresji?
Taka teza pojawia się w artykule pt. „O agresji wobec myśliwych” autorstwa prof. dr hab. Dariusza...
-
Sadownicy polują: Czy godzi się zabijać zwierzęta dla trofeów?
Stosunek większości Polaków do zabijania dzikich zwierząt przez myśliwych jest taki, że działanie to...
Najnowsze artykuły
- Biostymulacja i wsparcie późnych odmian truskawek – na przykładzie Malwiny
- Owocówka jabłkóweczka – kluczowy moment na zabieg!
- Nasionnica trześniówka – aktualne zalecenia ochrony i strategia zabiegów
- Ponad 1,5 mln ton jabłek w chłodniach UE
- Jak poprawić jakość i trwałość truskawek w czasie zbiorów?
- Ursus C-330 za pół ceny? Ta „okazja” okazała się pułapką na kupującego
- Kradzież dwóch ciągników w gminie Błędów – apel o pomoc


Komentarze