Powstaje specustawa, która ma pomóc w przeciwdziałaniu suszy

 

Kancelelaria Prezydenta przygotowuje specustawę, która ma kompleksowo pomóc w przeciwdziałaniu suszy, chodzi przede wszystkim o większą retencję deszczówki i nawadnianie pól, tak żeby za siedem lat retencjonować 15% wód opadowych a nie jak to miejsce w tej chwili tylko 6%.

Dwa tygodnie temu martwiliśmy się suszą, ale w tej chwili mamy sytuację lepszą, bo deszcze zaczęły padać, ale to jest tylko podratowanie sytuacji w rolnictwie na okres co najwyżej kilku tygodni – zwrócił uwagę Prezydent RP.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że problemy z suszą mamy od lat i dlatego zostanie przygotowana specjalna ustawa, która pomoże je rozwiązać. W ocenie prezydenta musi zostać poprawiony poziom retencji wodnej, gdyż obecnie wynosi on około 6,5 procent, a np. w Hiszpanii jest to 45 procent.

Chcemy, aby w perspektywie 2027 roku zwiększyć poziom retencjonowanych wód przynajmniej do 15 procent – poinformował Prezydent RP.

Minister Ardanowski przedstawił proponowane przez resort rolnictwa zmiany do przygotowywanej z inicjatywy Głowy Państwa specustawy, w której znajdą się rozwiązania prawne ułatwiające i upraszczające działania rolników, samorządów, spółek wodnych, i innych interesariuszy w zakresie retencji i przeciwdziałania suszy.

Oprócz już realizowanych programów wspierających retencję - dotacje na inwestycje w nawadnianie, pakiety 1 i 2 działań rolno-środowiskowo-klimatycznych, wsparcie zalesień, program wapnowania gleb, wsparcie dla spółek wodnych - proponujemy również zmiany legislacyjne, które umożliwią legalizację studni, ułatwienia w zatrzymywaniu wody w urządzeniach melioracyjnych i wykonywania urządzeń wodnych – zaznaczył minister.

Propozycje resortu obejmują również duże zmiany związane z działalnością spółek wodnych oraz tworzenie tzw. partnerstw wodnych na poziomie powiatu, które zbiorą do wspólnej pracy wszystkich zainteresowanych gospodarowaniem wodą.

Niezależnie od zdecydowanej poprawy sytuacji związanej z zagrożeniem suszą - kilkanaście deszczowych dni w ostatnim czasie przynosi zbawienne skutki dla naszych upraw - to chwilowa poprawa nie może wstrzymać naszych prac strategicznych nad racjonalnym gospodarowaniem wodą – podkreślił minister Ardanowski.

Źródło: MRiRW

Komentarze  

0 #1 Zdzislaw Joz 2020-05-28 12:25
- CENNE-PILNE >> Info. Opublikujcie choć zręby tego ważnego DOKUMENTU. Setki tys. Rolników już drży - oby to było zjadliwe-przystępne i niezbyt kosztowne. MELIORACJE od wielu Lat > Niedoinwestowane. A, Bogaci EKOoloodzy szkodzą-hamują swoimi MIRAŻAMI/MANOWCE. Olejcie ich, tak jak czynił to p. JURGIEL. No i awansował do UE. Powodzenia...!!!
Cytować

Powiązane artykuły

Czy Twoja gleba ma już paszport?

Czy czeka nas parchowy rok?

Po co przechowywać jabłka po gradzie?

Sadownicy polują

X