Przenieść szklarnię pod ziemię?

 

Na pomysł przeniesienia produkcji szklarniowej pod ziemię wpadła rodzina rolników ze Stanów Zjednoczonych. Byli oni nieufni wszelkim innowacjom w produkcji, jednak fakt, że rozwiązanie to stosowano już bardzo dawno temu, zachęcił ich do wdrożenia nietypowego pomysłu. Tym samym wybudowana przez profesjonalną firmę szklarnia podziemna stała się pierwszym tego rodzaju obiektem w regionie, który jest wykorzystywany komercyjnie.

Na czym polega produkcja w szklarni podziemnej? Rośliny wzrastają w podłożu umiejscowionym w obudowanej ścianami niecce, a światło słoneczne dostaje się do nich przez przezroczysty dach. Gleba jest dobrym izolatorem, w związku z czym zapewnia stabilną temperaturę w podziemnym pomieszczeniu i znosi konieczność ogrzewania szklarni przy pomocy drewna, węgla czy innego paliwa, co zmniejsza nakłady na produkcję.  

System taki wykorzystuje ciepło geotermalne i umożliwia efektywną uprawę roślin przez okrągły rok – zimą utrzymuje właściwą dla roślin temperaturę powietrza i gleby, zaś latem – chłodzi je i chroni przed przegrzaniem. Otwieranie okien w suficie umożliwia kontrolę wilgotności.

Rolnicy uważają, że pod względem ekonomicznym podziemna szklarnia nie jest gorsza od nowoczesnych systemów zamkniętej produkcji warzyw. Ponadto produkcja w niej nie zależy od wzrostu cen energii elektrycznej z roku na rok. Obecnie uprawiają w niej cebulę, marchew, kapustę i brukselkę, buraki, rzodkiewki i pomidory.

Ciekawe, czy szklarnie podziemne mają szansę przyjąć się w produkcji owoców?

Komentarze  

+2 #3 Zbyszek M 2020-05-31 12:15
Taką "szklarnię " własnej roboty w ziemi ma mój kolega. Używa jej głównie do produkcji rozsady warzyw. Super sprawa- bardzo stabilne warunki. Ważne jest żeby tylko teren nie był podmokły- nawet okresowo
Cytować
0 #2 Jacek 2020-05-31 07:20
Pomysł znany od dekad (trzymano tam owce, a ich odchody dawały ciepło). A na poważnie to dobry temat dla truskawek w rynnach. Słońca wystarczy, a ziemia grzeje zimą.
Cytować
+2 #1 Anna 2020-05-30 11:10
Fantastyczny pomysł. Bez energii . Cudo
Cytować

Powiązane artykuły

Czy Twoja gleba ma już paszport?

Czy czeka nas parchowy rok?

Po co przechowywać jabłka po gradzie?

X