W zagranicznym serwisie sadowniczym FreshPlaza.com ukazała się ciekawa opinia pani Anny Litwin, polskiej producentki jagody kamczackiej, właścicielki przedsiębiorstwa Blue Haskap, bardzo zaangażowanej w promocję tych owoców na rynku krajowym. Z wypowiedzi pani Litwin możemy dowiedzieć się o efektach prowadzonych w Polsce kampanii reklamowych, trudnościach w produkcji jagody kamczackiej oraz perspektyw tego sektora na rozwój w najbliższym czasie.

Rozmówczyni serwisu FreshPlaza.com zwraca uwagę, że podstawowym problemem w produkcji jagody kamczackiej na eksport jest brak odmian, które charakteryzowałyby się dostateczną trwałością. Zagraniczny handel owocami wymaga pokonywania znacznych odległości w drodze do punktu docelowego. Okazuje się, że popularne obecnie odmiany jagody kamczackiej tej ważnej cechy nie posiadają i zbyt szybko psują się w transporcie. W związku z tym handel jagodą musi odbywać się lokalnie, w promieniu 100 km od plantacji. Należy zbywać je możliwie najszybciej, najlepiej do 24 godzin od zbiorów, aby miały najwyższą wartość konsumpcyjną. W przeciwieństwie do owoców borówki wysokiej, nawet przy sprawnym schładzaniu nie wytrzymują dłużej niż 2-3 dni. Wskazuje to na koniecznośc pracy hodowlanej w kierunku wytworzenia odmian o owocach trwalszych w obrocie. Jest to jednak perspektywa, na realizację której potrzeba lat.

Możliwy jest za to eksport  owoców w postaci suszonej, liofilizowanej, mrożonej bądź przetworzonej - jako soki i dżemy.

Jednocześnie producentka zwraca uwagę na dalszą potrzebę promocji jagody kamczackiej na rynku lokalnym. Wiele dobrego zdziałała akcja „Czas na polskie superowoce!”, w ramach której reklamowano zalety spożywania jagód kamczackich. Również firma Blue Haskap angażuje się w promocję, organizując cieszące się popularnością spotkania na swojej plantacji – jagodowe weekendy.

Dzięki temu popyt na ten wciąż mało znany w naszym kraju owoc zaczyna wzrastać, a konsumenci doceniają jego niebanalny smak oraz cenne właściwości odżywcze.

 

Źródło: FreshPlaza.com https://www.freshplaza.com/article/9232061/haskapberry-is-unsuitable-for-long-distance-transport/.

Profil facebookowy: https://pl-pl.facebook.com/JagodyKamczackie/

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection