Fertygacja – skuteczne nawożenie sadu

 

Ze względu na częsty niedostatek opadów prowadzenie intensywnej uprawy roślin sadowniczych wymaga regularnego nawadniania. Jeżeli w sadzie znajduje się instalacja nawodnieniowa, warto ją dodatkowo wykorzystać do nawożenia, czyli fertygacji.

Punkty do wykonania prawidłowej fertygacji w sadzie:

1. Wykonanie analizy wody, którą stosujemy na plantacji.

2. Analiza gleby

3. Bilans składników pokarmowych

4. Wybór nawozów do fertygacji (np. nawozy Dropfert firmy Intermag) 

Korzyści płynące ze stosowania fertygacji:

• Lepszy start młodych drzew, silniejsze przyrosty, lepsze przyjęcia po posadzeniu.

• Stabilne i zbilansowane zaopatrzenie drzew w wodę oraz składniki pokarmowe, które zmniejsza zjawisko przemienności owocowania.

• Rośliny są zaopatrywane w wodę efektywnie i równomiernie, przy wykorzystaniu nawet niewielkich jej źródeł.

• Istnieje możliwość precyzyjnego dokarmiania drzew, zwłaszcza w okresach przesuszenia lub w sadach, w których cięto korzenie.

• Nawożenie drzew poprzez fertygację jest znacznie prostsze w porównaniu do tradycyjnego siewnika. Jest również bardziej precyzyjne co ma szczególne znaczenie np. na pochyłym terenie.

• Umożliwia odżywianie roślin, kiedy gleba nie jest w stanie dostarczyć wystarczająco dużo składników pokarmowych (wysoka produkcja, susza, deficyt potasu).

• Daje możliwość bezpośredniego oddziaływania na drzewo poprzez umiejętne dostarczanie składników pokarmowych w odpowiednich fazach fenologicznych.

Po za podstawowymi składnikami pokarmowymi potrzebnymi dla prawidłowego wzrostu rośliny fertygacja umożliwia nam aplikację preparatów poprawiających jakość gleby (np. Bactim Vigor lub Bactim Receptor firmy Intermag).

Program fertygacyjny jest układany indywidualnie uwzględniając potrzeby danego sadu.

 

Grzegorz Ożarek Specjalista ds. nawożenia i fertygacji upraw w gruncie i pod osłonami, Intermag

Powiązane artykuły

Ojciec lać? Lać!

X