×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 71.

Już dawno nie było tak wysokich cen skupu owoców truskawki. Za odszypułkowane owoce do produkcji mrożonek płacono producentom od 4,0 do 5,5 zł/kg, a za owoce deserowe wysokiej jakości 5,0 – 6,5 zł/kg w kraju i do 10,0 zł/kg na eksport. Ceny skupu owoców do produkcji mrożonek były często podobne do cen owoców deserowych. Takiej równowartościowej ceny dawno nie było. W tym roku produkcja owoców wysokiej jakości była opłacalna przy plonie około 5 ton z hektara. Tylko ile było takich plantacji.
Główną przyczyną tak wysokich cen skupu były niższe zbiory owoców. Opierając się o opinie przetwórców i producentów owoców, a także o poziom cen skupu, podtrzymuję moją prognozę zbiorów z 28 maja br. - najwyżej 140 tys. ton. W porównaniu z rokiem ubiegłym mój tegoroczny szacunek jest niższy o 10 tys. ton.
Na niższe zbiory w tym roku decydujący wpływ miała niska ilość opadów deszczu w czerwcu. Owoców było dużo, ale drobne. Mniejszy wpływ miały szkody mrozowe oraz mniejsza powierzchnia plantacji. Moim zdaniem inflacja naszej waluty czy powszechnie droższa żywność nie miały większego wpływu na tegoroczny poziom cen owoców truskawki.
Zbiory owoców wiśni mogą być wyższe niż prognozowałem w dniu 28 maja. Wtedy przewidywałem 120 tys. ton, a teraz od 130-140 tys. ton. Trzeba podkreślić, że zbiory na poziomie 140 tys. ton będą możliwe, jeśli owoce  osiągną normalną wielkość. Także niskie opady deszczu w czerwcu mają wpływ na wielkość owoców, które na razie są stosunkowo małe. Owoce, które już nabierają rumieńca słabiej rosną.
Biorąc pod uwagę zakończone zbiory w Serbii i także niższe niż normalne z powodu małych owoców, oraz niższe na Węgrzech, w Niemczech, a zwłaszcza w Turcji, ceny skupu 1 kg owoców mogą wynieść około 3,5  zł do produkcji mrożonek. Mogą być niższe za owoce przeznaczone do tłoczenia i wyższe za owoce deserowe. Niższe niż przewidywałem we wstępnej ocenie mogą być zbiory owoców maliny i porzeczek. Przy takich cenach skupu i plonie owoców wiśni wysokiej jakości 6 – 7 ton z hektara produkcja jest opłacalna. Szacuję, że może być najwyżej 40% sadów z takimi plonami.
Trzeba podkreślić, że na wysokie ceny skupu owoców, zwłaszcza do produkcji mrożonek, duży wpływ miał brak ich zapasów. To może się nie powtórzyć w najbliższych latach. Można przypuszczać, że przy cenie owoców truskawki powyżej 5,0 zł/kg, a wiśni powyżej 4,0 zł/kg, nieopłacalna może być produkcja mrożonek. Tak samo może być z owocami czarnej porzeczki, których ceny skupu w początkowej fazie zbioru przekraczają 4,5 zł/kg. Producentom radzę rozwagę przy podejmowaniu decyzji z zakresu powiększania sadów wiśniowych czy plantacji roślin jagodowych.

Lublin, 2 lipca 2011.                        

Autor: prof. Eberhard Makosz

 

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection