jablkanaukrainieW ciągu pięciu ostatnich lat ukraińscy profesjonalni sadownicy zmienili w sposób znaczący dobór odmian, jakie uprawiają. Odmiana Golden Delicious jest ciągle najpopularniejsza na Ukrainie, jednakże jej udział w sadach zmniejszył się od 2011 roku z 23% do 21%.
Drugie miejsce utrzymuje nadal odmiana Reinette Simirenko z obecnym udziałem w nasadzeniach sięgającym 17% wobec 15% pięć lat temu. W międzyczasie do pierwszej trójki najczęściej sadzonych nad Dnieprem odmian, wdarła się odmiana Jonagold z 11% udziałem w sadach naszych wschodnich sąsiadów i w 2015 roku odmiana ta zajęła trzecie miejsce, podczas gdy pięć lat temu nie było jej w pierwszej trójce przodujących odmian.
Odmiany Fuji, Champion i Florina także wykazują tendencję wzrostową w nasadzeniach ukraińskich - każda z odmian ze wzrostem około 3%. Jeszcze pięć lat temu żadna z nich nie była zbyt popularna w tamtejszych sadach.

Zmniejsza się zainteresowanie ukraińskich sadowników takimi odmianami jak Jonatan, Topaz, Pinova, Ligol, Liberty i Eder.
Wszystkie najpopularniejsze na Ukrainie odmiany jabłoni są eksportowane w przeważającej części na Białoruś. Aż 62% całości wolumenu jabłek wyprodukowanych na Ukrainie w pierwszej połowie 2016 roku trafiło na rynek białoruski. Eksport jabłek znad Dniepru trafia również do Gruzji - 11%, Mołdawii - 10% i Kazachstanu - 9%. Białoruś to również największy importer najtańszych ukraińskich odmian jabłek w pierwszych sześciu miesiącach 2016 roku.

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin