×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 71.

Eksperci twierdzą, że ceny truskawek będą spadać. Na plantacjach polowych są już bowiem zawiązki owoców. Obecnie są sprzedawane droższe owoce z importu oraz spod folii.
Ceny truskawek w sezonie 2011 nie powinny odbiegać od średniej z ostatnich lat. Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej prognozuje, że za 1 kg owoców gruntowych będzie trzeba zapłacić ok. 2,7 zł. Zdaniem Sawickiego cena 1 kg truskawek wyniesie ok. 3 zł.

Mimo obaw z początku miesiąca przymrozki nie spowodowały wielkiego spustoszenia wśród owoców. Wprawdzie, jak podaje minister, na niektórych plantacjach niska temperatura spowodowała straty sięgające nawet 80-100%, największe w województwach wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, pomorskim, podlaskim i w północnej części warmińsko-mazurskiego. Nie będą one miały większego wpływu na cały rynek krajowy - mówi minister. Przykładowo Wielkopolska produkuje zaledwie 3 proc. owoców, kujawsko-pomorskie - 1,5 proc.

Nie zostały za to poszkodowane duże regiony sadownicze, takie jak grójeckie, sandomierskie, lubelskie i nowosądeckie.

Rolnicy, których uprawy ucierpiały podczas przymrozków, będą mogli skorzystać z pomocy m.in. z preferencyjnych kredytów klęskowych, odroczeń lub umorzeń podatku rolnego, składek czy pomocy w ramach "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Źródło: https://gospodarka.gazeta.pl, Sylwia Śmigiel
 

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection