IMG 2887Naukowcy obserwują pojawienie się i rozwój zjawiska El Nino w wodach Oceanu Spokojnego, które wpływa radykalnie na zmianę pogody w wielu regionach świata. W tym roku może przyjąć ono rekordową skalę i jest prawie pewne, że potrwa przez całą zimę. Jak podaje serwis freshplaza.it może to być trzecie najsilniejsze zjawisko notowane w historii (wcześniejsze rekordy to 1997/1998 oraz 1982/1983 rok).

Zwykle anomalii nadmiernie ogrzanych prądów morskich u wybrzeży Ameryki Południowej towarzyszyły wyjątkowe susze w Australi, Brazylii, czy Południowej Afryce. Nadmierne deszcze natomiast notowano na zachodzie południowoamerykańskiego kontynentu czy na południu i zachodzie Stanów Zjednoczonych.
Jak jednak El Nino wpłynie na pogodę w Polsce? Naukowcom wciąż brakuje danych pozwalających jednoznacznie odczytać i przewidzieć wpływ tych nietypowych prądów morskich w Oceanie Spokojnym na Europę, jednak w ostatnich latach, gdy notowano silne zjawisko El Nino, w Polsce zima była bardzo chłodna - podaje wyborcza.pl.

Jeśli ten scenariusz się spełni, w Polsce zima może być wyjątkowo mroźna. Po lecie suchym i upalnym byłaby to bardzo niekorzystna prognoza dla sadowników, którzy i tak odnotowali dużo strat w związku z brakiem deszczu w tym roku.

Zobacz także: Są już szacunki strat po gradobiciu. 39 tys. ton gruszek zniszczone

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia