Firma Sorter z Radomia, jako jedyna z Polski, znalazła się w międzynarodowej grupie badawczej, pracującej nad nową generacją organicznych ogniw fotowoltaicznych. Projekt realizowany jest w ramach europejskiego programu Horyzont 2020. Jego wartość to 3,9 mln euro. Sorter znany jest sadownikom głównie z urządzeń sortowniczych, robotów pakujących, paletyzerów, wagonaważarek, platform i wózków sadowniczych. Jak widać rozszerza zakres działania i podejmuje produkcję lekkich i elastycznych ogniw fotowoltaicznych w postaci folii, które charakteryzują się niezmiennością swoich właściwości w czasie.

Firma Sorter, która posiada nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy w dziedzinie systemów wizyjnych, a na rynku znana jest także jako producent maszyn sortowniczych, ma za zadanie stworzyć system wizyjny, który będzie nadzorował proces wycinania przez laser prawidłowej struktury baterii słonecznej w poszczególnych warstwach, z których jest ona złożona.

„Wymagana jest tutaj precyzja działania rzędu pojedynczych mikrometrów. Dodatkową trudnością jest przezroczystość materiału, z którego zbudowane są ogniwa oraz ich duży rozmiar” – mówi Grzeszczyk. Specjaliści z Sortera znaleźli nowatorskie rozwiązanie, które umożliwia nawet w tych niesprzyjających warunkach sterowanie kilkudziesięcioma laserami tworzącymi strukturę baterii. Wynalazek ten został zgłoszony do Urzędu Patentowego.

Projekt ALABO realizowany jest przez międzynarodowe konsorcjum, w skład którego oprócz radomskiej firmy wchodzą: Fraunhofer IWS - największa w Europie niemiecka organizacja zajmująca się wdrażaniem badań w przemyśle, Heliatek GmbH – wiodący niemiecki producent ekologicznych folii solarnych, Holst Centre - holenderski, niezależny instytut badawczy, CNRS - francuska, największa, państwowa instytucja naukowa, CEA - francuska, państwowa organizacja badawcza, 3D Micromac AG - niemiecki lider w produkcji maszyn wykorzystujących technologie laserowe.

Projekt będzie realizowany 3 lata. Jego wartość to 3,9 mln euro; pieniądze pochodzą z europejskiego programu HORYZONT 2020.

PAP - Nauka w Polsce

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection