W poprzednim artykule omówione zostały odmiany winorośli, z których można wyrabiać wino białe. Pora na spis tych, które nadadzą się na wino o czerwonym kolorze. Uwagi o odmianach zaprezentowane zostały przez prof. Jerzego Liska na szkoleniu dotyczącym uprawy winorośli w skierniewickim Instytucie Ogrodnictwa.

Baco Noir – rzadko uprawiana w Polsce, mało plenna. Wino będzie bardzo esencjonalne, o porzeczkowym aromacie.

Reberger – podatna na szarą pleśń, mączniaka rzekomego, mało odporna na mróz, bez odpowiedniego cięcia może charakteryzować się przestrzelonymi gronami.

Rondo – jagody raczej małe, dochodzą do 16 mm, nie uda się wyrobić z niego wina czerwonego, przeznaczony głównie do wyrobu trunków różowych, jednak plonuje niezawodnie.

Regent – powstaje z niego wino o niebieskim odcieniu, owoce średniej jakości, ale nadaje się do uprawy w naszych warunkach klimatycznych.

Calandro – dojrzewa w pierwszej połowie października, dobra jakość owoców, ale nieodporna na mróz i gnicie.

Cabernet Cantor – odmiana ta budzi duże nadzieje, owoce dochodzą do średnicy 16 mm, owocuje w drugiej połowie września, nie gnije.

Monarch – powstaje z niej dobre wino, ale w naszym klimacie łatwo przemarza.

Bollero – niesamowicie plenna, jagody ok. 18 mm, pełne grona, odporny na mączniaka prawdziwego.

Roesler – aromat porzeczki, odporna na mróz, czasem pojawia się późny mączniak.

Medina – przeznaczona do wyrobu win różowych, uprawiana głównie na Węgrzech, plonuje przemiennie, posiada posmak muszkatu, duża odporność na choroby grzybowe.

Baron – rośnie zainteresowanie tą odmianą w Polsce, jednak daje przestrzelone grona, z racji na co jest mało plenna.

Portugalska Niebieska – bardzo plenna.

Zweigelt – na podstawie hodowli w IO prof. Lisek stwierdza, iż dopiero po 10 latach zaczyna owocować. Jest trudna w uprawie, może gnić, atakuje ją mączniak.

Cabernet Dorsa – silny wzrost krzewów, powstaje z niej wino bardzo wysokiej jakości.

Dornfelder – obiecująca odmiana, której owoce dochodzą nawet do 30 mm, wymaga regulowania owocowania, gdyż jest bardzo plenna, dość odporna na mróz.

Dunaj – obiecująca odmiana słowacka, gdyż nie ma wygórowanych wymagań glebowych, odporna na przemarzanie i gnicie, nieco podatna na mączniaka.

Cabernet Sauvignon – wytwarzane są z niej słynne wina, jednak w Polsce odradzana ze względu na nieodpowiednie warunki klimatyczne.

 

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection