Wysokie ceny skupu malin w Serbii i Bośni
Cena malin na skupie w Macva (Serbia) na dzień dzisiejszy wynosi 390 dinarów za kilogram (15,00 zł/kg). Za pierwsze maliny punkty skupu płaciły 350 dinarów, w zeszłym tygodniu podniosły cenę o 10 dinarów, a dziś o kolejne 30 dinarów.
Wysokie ceny skupu „czerwonego złota” nie zaskoczyły producentów, ponieważ ogłoszono je już na wiosnę. Na cenę złozyło się kilka czynników, po pierwsze zmniejszył się areał uprawy malin, a po drugie ze względu na niekorzystne warunki pogodowe spodziewano się o 30 % niższych zbiorów.
- To dobra cena i wreszcie zarobimy wystarczająco dużo. W zeszłym roku skup rozpoczął się od ceny 250 dinarów, a wraz z postępem sezonu cena była nieco niższa, podczas gdy rok wcześniej wahała się od 140 do 180 dinarów – mówi producent z Bogatić.
Producenci malin nie zapominają o ekstremalnie złych latach, kiedy to kilogram malin sprzedawali za 40 i 50 dinarów, co nie wystarczało nawet na opłacenie zbieraczy, jednak z tegorocznych zbiorów są zadowoleni.
- Gdyby nie mogli sprzedać serbskich malin, kupujący nie zapłaciliby dobrze. Zimą spodziewano się, że cena będzie wyższa niż w ubiegłym roku ze względu na słabsze plony w Polsce i Chile, kraje te są największymi producentami i największą konkurencją dla naszych malin - zwracają uwagę producenci z Macva.
Cena malin w tym sezonie niewątpliwie cieszy producentów z Serbii, jednak mierzą się oni z innymi problemami. Po pierwsze: wysokie temperatury prognozowane na cały ten tydzień mogą mieć zły wpływ na niedojrzałe jeszcze owoce i całe rośliny. Po drugie: ze względu na wysokie temperatury pracownicy sezonowi również podnieśli stawki, obecnie ciężko znaleźć osoby do zbiorów za niższą stawkę niż 300 dinarów za godzinę.
Producenci malin z Bośni i Hercegowiny również liczą na wysoką cenę malin w tym sezonie:
„Niewdzięczne jest przewidywanie, jaka będzie cena, ale w naszym rejonie jeden z największych kupców zaoferował w maju 4 km (9,25 zł), więc jest bardzo prawdopodobne, że w sezonie cena będzie wyższa” – powiedział Ljubisa Alempic, prezes stowarzyszenia producentów malin.
Mamy nadzieję, że również polscy producenci malin w tym sezonie będą mieli powody do radości tak jak plantatorzy z Serbii i Bośni.
Źródło: eKapija
Nie przegap najnowszych wiadomości
Sadownicy polują
-
Uszkodził kilkanaście ambon myśliwskich. Usłyszał zarzuty
Siedem zarzutów dotyczących uszkodzenia mienia i narażenia osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty...
-
Sadownicy polują: Polscy myśliwi padają ofiarą agresji?
Taka teza pojawia się w artykule pt. „O agresji wobec myśliwych” autorstwa prof. dr hab. Dariusza...
-
Sadownicy polują: Czy godzi się zabijać zwierzęta dla trofeów?
Stosunek większości Polaków do zabijania dzikich zwierząt przez myśliwych jest taki, że działanie to...
Najnowsze artykuły
- Gradobicie uderzyło w Ziemię Sandomierską. Sadownicy liczą straty i wskazują na problem z ubezpieczeniami
- Zagrożenie ze strony szkodliwych motyli – aktualna strategia ochrony
- Gorący i burzowy tydzień. Temperatury do 35°C
- Studnie rolnicze do legalizacji? Czas na uproszczenie przepisów wodnych
- Koniec z „wojnami cenowymi”? Rząd zapowiada działania wobec sieci handlowych
- Stres termiczny: jak schłodzić rośliny i przyspieszyć fotosyntezę?
- UE zwiększa środki dla Polski. Rolnictwo z większym finansowaniem

