Czy istnieje dobry moment na wstrzymanie dostaw jabłek?
W internecie pojawił się apel do sadowników o przerwanie dostaw jabłek do przetwórstwa. Przez jednych popierany, przez innych wyśmiewany, dla innych ogłoszony nie w porę.
„Zwracamy się do wszystkich sadowników o przerwanie dostaw jabłek do przetwórstwa przez okres 2 tygodni!!! Zbierajmy owoce do przechowywania. Nie dajmy się upokarzać tym, którzy w perfidny sposób wykorzystują swoją przewagę na rynku. Związek Sadowników RP Unia Warzywno-Ziemniaczana”. – brzmi treść apelu.
„Trochę słaby moment, bo letnie jabłko jest do sprzątania. Za 2 tygodnie będzie już sztywniejsze, to może poleżeć. Pirosa za 2 tygodnie to nie będzie co zbierać.” – skomentował jeden z sadowników.
W interecie pojawiają się też głosy, że 2 tygodnie to stanowczo za krótki okres, aby odnieść zamierzony efekt. Dostawy, zdaniem wielu, powinny być wstrzymane na 2 miesiące.
Pierwsze znaczące dostawy jabłek przemysłowych będą dopiero pod koniec września, czy to będzie dobry moment na wstrzymanie dostaw? Zapewne znajdą się sadownicy, którzy znajdą jakieś „ale”. No właśnie czy w ogóle istnieje dobry moment na wstrzymanie dostaw jabłek?
„Sam byłem świadkiem, że syn strajkował, nosił flagę, że jest strajk itp., a jego tata przywoził jabłko w ilościach tonowych, i to było też jego [syna] jabłko.” – napisał jeden z czytelników
Takich historii w intrenecie można znaleźć dużo, zdaniem wielu, rok 2018 udowodnił, że nie ma ceny, za którą część sadowników nie zbierze jabłek, więc wszelkie protesty, apele, nawoływania nie mają już sensu.
Jedno jest pewne, apele, strajki nic nie dadzą, jeśli wśród sadowników nie będzie solidarności, bo nigdy nie będzie idealnego momentu na wstrzymanie dostaw. Czasami, żeby coś osiągnąć trzeba poświecić wszystko. Nie ma drogi na skróty. Lekarstwem nie jest zmiana pokolenia, a zmiana mentalności i perspektywy.
Nie przegap najnowszych wiadomości
Sadownicy polują
- Uszkodził kilkanaście ambon myśliwskich. Usłyszał zarzuty
Siedem zarzutów dotyczących uszkodzenia mienia i narażenia osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty...
- Sadownicy polują: Polscy myśliwi padają ofiarą agresji?
Taka teza pojawia się w artykule pt. „O agresji wobec myśliwych” autorstwa prof. dr hab. Dariusza...
- Sadownicy polują: Czy godzi się zabijać zwierzęta dla trofeów?
Stosunek większości Polaków do zabijania dzikich zwierząt przez myśliwych jest taki, że działanie to...
Najnowsze artykuły
- Borówka w fazie wzrostu owoców, Zbigniew Marek, 9.06.2026
- Nietrzeźwy traktorzysta zatrzymany dzięki obywatelskiej reakcji – miał ponad 2 promile
- Burze, grad i upał do 30°C. Niebezpieczna pogoda w części kraju
- Idziemy na rekord! Komunikat truskawkowy Zbigniew Marek, 9.06.2026
- Kolejna kradzież w regionie. Z posesji zniknął ciągnik i rowery – właściciel prosi o pomoc
- Postaw na jakość owoców. Jak budować jędrność, ograniczać straty i wydłużać shelf-life
- Deszczowy tydzień z burzami, silnym wiatrem i stopniowym ochłodzeniem


Komentarze