Ceny jabłek przemysłowych na Ukrainie, w Mołdawii i Rosji

W krajach Europy Wschodniej, ceny jabłek przemysłowych są stabilne. 

Biorąc pod uwagę wysoką inflację, a także rekordowe wartości osiągane przez wskaźnik cen żywności FAO, ceny koncentratu jabłkowego również zaczęły rosnąć. Do wzrostu cen przyczynił się dodatkowo czynnik gwałtownego wzrostu kosztów transportu – Stany Zjednoczone są największym rynkiem koncentratu jabłkowego na świecie, a Chiny największym eksporterem. W związku z tym rynki zbytu i producentów dzielą znaczne odległości. Jednak najważniejszym czynnikiem był bardziej znaczący niż oczekiwano spadek zbiorów jabłek w USA w 2021 roku. Według wstępnych szacunków lokalnych stowarzyszeń zbiory jabłek w tym kraju mogą okazać się najniższe od 9 lat, co oczywiście wpłynęło już na rynek koncentratu jabłkowego. 

Producenci koncentratu jabłkowego w Polsce jako pierwsi w regionie zareagowali podniesieniem cen skupu jabłek przemysłowych. A co z cenami jabłek przemysłowych na Ukrainie i w Rosji? 

Ceny jabłek przemysłowych pozostają stabilne. Co więcej, już teraz widać, że producenci koncentratu jabłkowego są gotowi zapłacić więcej za duże partie owoców. Duże przedsiębiorstwa sprzedają jabłka do przetwórstwa w dużych partiach po 2,5-3,0 UAH/kg (0,39-0,46 zł/kg). Ale przetwórcom udaje się kupować małe partie jabłek przemysłowych nawet po 1,8 UAH/kg (0,28 zł/kg). Co więcej, ukraińscy przetwórcy nie odczuwają w tej chwili niedoboru ofert.

W Rosji ceny jabłek przemysłowych również są stabilne i wahają się od 7 do 10 rubli/kg 0,39-0,56 zł/kg. Jednak Rosja jest również importerem koncentratu jabłkowego, więc jabłka przemysłowe są tu zawsze droższe.

W Mołdawii w chwili obecnej ceny jabłek przemysłowych są stabilne i wynoszą 1,20-1,40 lei/kg (0,30-0,35 zł/kg), jednak niektóre przedsiębiorstwa decydują się podnieść cenę.

Źródło: EastFruit

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Co zrobić, by pośrednicy nie wykorzystywali sadowników?

Ceny jabłek przemysłowych będą rosły

Ile zarobiłem na jabłkach?

X