Zerowy VAT na żywność

 

Polska będzie mogła stosować zerową stawkę VAT na artykuły pierwszej potrzeby takie jak żywność. Ministrowie finansów państw członkowskich UE (ECOFIN) osiągnęli porozumienie co do tekstu nowelizacji dyrektywy VAT. 

Wśród wskazanych w piśmie produktów do tymczasowego objęcie stawką 0% VAT są m.in. mięso i ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa i owoce i przetwory z nich, zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, tłuszcze i oleje, niektóre napoje (np. zawierające co najmniej 20% soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne).

Polska wielokrotnie podczas grup roboczych wnioskowała o możliwość szerszego stosowania stawek obniżonych i stawek 0%, w tym także na żywność. W obecnym stanie prawnym nie było to możliwe. Również odpowiedzi Komisji Europejskiej (KE) na formalne wnioski derogacyjne dotyczące wprowadzenia stawki 0 % zawsze były negatywne.

W czwartek minister finansów Tadeusz Kościński w piśmie do komisarza ds. gospodarki ponownie zaapelował o możliwość tymczasowego zastosowania 0% VAT na żywność w Polsce.

Na wczorajszym spotkaniu ECOFIN ministrowie finansów osiągnęli porozumienie co do tekstu nowelizacji dyrektywy VAT.

W ostatnim czasie podejmowane były wielokrotne próby uzyskania zgody na szersze zastosowanie przez Polskę obniżonych stawek VAT. Rozmowy na ten temat toczyły się przede wszystkim na posiedzeniach unijnej grupy roboczej ds. reformy stawek VAT. Za każdym razem odpowiedzi były takie same. Wskazywano, że jedynym sposobem na szersze niż dotychczas stosowanie obniżonych stawek, jest jak najszybsze zamknięcie prac nad zmianami w dyrektywie VAT. Polska bierze w nich aktywny udział. Pierwszym krokiem do zmiany dyrektywy jest osiągnięcie porozumienia co do jej tekstu. Dziś to się udało podczas spotkania ECOFIN – informuje minister finansów Tadeusz Kościński.

Z dużym zadowoleniem przyjmujemy osiągnięcie dzisiejszego porozumienia. Natomiast nie chcemy czekać na formalne przyjęcie dyrektywy przez Radę, co nastąpi już w 2022 r. Możliwość stosowania zerowej stawki VAT na żywność jest szczególnie ważna teraz, gdy w Europie mamy nasilone m.in. zjawiska inflacyjne. Dlatego cały czas podejmujemy starania o to, by Komisja nie zakwestionowała naszych działań w tym kierunku i dlatego w piśmie do komisarza Gentiloniego ponownie zaapelowałem o możliwość wprowadzenia przez Polskę zerowej stawki VAT na żywność na 6 miesięcy, licząc na przychylność KE  – dodaje szef MF.

Źródło: gov.pl

Komentarze  

+1 #1 Zzzz 2021-12-10 08:17
Wnioski są takie: rolnik jako konsument zyska, jako producent nadal jest nie chronionym ogniwem łańcucha żywnościowego. Nadal podział zysków z produkcji rolnej jest wolną Amerykanką pośredników, co ubiera się w piórka wolnego rynku. Państwo straci ( czyli my wszyscy ) na podatku VAT. Populizm ma się świetnie, a chłop jest nadal niewolnikiem ekonomicznym.
Cytować

Powiązane artykuły

X