Zwalczanie mszyc, przędziorków i miseczników

Częstym powodem obniżenia plonów w uprawie drzew ziarnkowych i pestkowych mogą być takie szkodniki jak mszyce, przędziorki oraz miseczniki. W tym artykule uwaga zostanie zwrócona szczególnie na mszyce, które w uprawach sadowniczych mogą występować przez cały sezon wegetacyjny.

Pierwsze osobniki mszyc pojawiają się w sadach już wczesną wiosną w obrębie rozwijających się pąków. Z tego względu warto zweryfikować stan sadu już na wczesnych etapach sezonu wegetacyjnego. Jeżeli zostanie to zaniedbane obowiązkiem sadownika jest wykonanie zabiegów ochronnych jeszcze przed kwitnieniem. Mszyce są niebezpieczne nie tylko wiosną, osobniki, które pojawiają się w sezonie jesiennym mogą składać jaja, które zimując na roślinach mogą przetrwać do następnego sezonu wegetacyjnego.

Podczas uprawy roślin sadowniczych niebezpieczne są także przędziorki. Wysysają one sok komórkowy z liści roślin, powodując tym samym powstawanie na nich plam, a w konsekwencji znaczne zwiększenie transpiracji i zahamowanie procesu fotosyntezy. Przędziorki są bardzo odpornymi szkodnikami, a z tego powodu trudnymi do całkowitego zwalczenia.

Myśląc o szkodnikach pojawiających się w sadach nie należy zapominać o misecznikach. Gatunek ten najczęściej pojawia się na drzewach śliwkowych, ale może on bytować również na innych drzewach i krzewach owocowych. Miseczniki wysysają soki z drzew, jednocześnie wstrzykując toksyczną ślinę, co może skutkować uszkodzeniem tkanek, a w konsekwencji znacznie słabszym owocowaniem.

K-PAK – środek skutecznie zwalczający szkodniki

Zastanawiasz się co wyróżnia K-PAK na tle innych produktów zwalczających szkodniki? W odróżnieniu od środków ochrony roślin, K-PAK nie zawiera substancji czynnej, dzięki czemu działa na szkodniki w sposób fizyczny. Głównym składnikiem K-PAK jest modyfikowany trisiloksan, zwiększający zwilżalność powierzchni hydrofobowych, a tym samym gwarantujący skuteczne pokrycie liści i innych części roślin wraz z żerującymi na nich szkodnikami, co prowadzi do ich unieruchomienia i ostatecznie do śmierci.

Ten preparat silikonowy o niespecyficznym sposobie działania w stosunku do owadów i roztoczy wykazuje skuteczność w zwalczaniu szkodników, takich jak mszyce, przędziorki i miseczniki, ale także mączliki i inne szkodniki występujące powszechnie, corocznie, często w dużych liczebnościach na wielu różnych gatunkach roślin. K-PAK stosuje się interwencyjnie w momencie pojawienia się na roślinach pierwszych zaobserwowanych kolonii szkodliwych owadów i roztoczy nie tylko w uprawach sadowniczych, ale również warzywnych i ozdobnych.

Preparat ten można stosować wielokrotnie w czasie sezonu wegetacyjnego, w zależności od częstotliwości występowania szkodników w formie oprysków po uprzednim rozcieńczeniu w wodzie, przy użyciu opryskiwaczy ręcznych, polowych i sadowniczych. Zapewnia on ochronę nawet do 14 dni po zabiegu. Zalecana dawka to 50 - 200 ml preparatu na każde 100 l wody w zależności od szkodnika i uprawy. Pamiętaj, że dzięki temu, że K-PAK nie posiada chemicznej substancji aktywnej, nie powoduje on wypracowania odporności przez szkodniki.

Efekty stosowania środka K-PAK

Badania skuteczności preparatu K-PAK przeprowadzone przez Zespół Badawczy ds. Oceny Skuteczności Działania Zoocydów, Nematocydów, Bioregulatorów i Herbicydów Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicachpokazują , że w przypadku mszyc pojawiających się w uprawie jabłoni ich śmiertelność po zastosowaniu produktu K-PAK w dawce 0,2% wynosi 78% po 7 dniach oraz 79,1% po 14 dniach od momentu wykonania oprysku.

Natomiast badania skuteczności preparatu K-PAK przeciwko larwom misecznika śliwowego pokazują, że produkt K-PAK jest skuteczny zarówno w dawce 0,15%, jak i 0,1%, a śmiertelność tego szkodnika wynosi nawet do 78,9% po 14 dniach od zabiegu. Dodatkowym atutem jest to, że K-PAK może być stosowany wielokrotnie w sezonie wegetacyjnym, w zależności od zagrożenia częstotliwości występowania szkodników.

AUTOR: Synthos AGRO

Komentarze  

+1 #2 Marcin 2023-05-27 19:53
Nawet woda jest substancją!! A skoro to sylikon to pewnie to coś jest aktywne!!! Nie wchłania się ale zostaje na....
Cytować
-2 #1 Zenon 2023-05-26 13:44
W skrócie...na mszycę działa bardzo słabo , przędziorka zwalcza skutecznie pod warunkiem że stosuje się systematycznie , działa nieźle na wielkopąkowca porzeczkowego . O reszcie szkodników się nie wypowiadam bo ich nie zwalczałem.
Cytować

Powiązane artykuły

X