Bronisze: Krajowe owoce nieco droższe niż przed rokiem

Warzywa i importowane owoce są tańsze niż przed rokiem, krajowe owoce - nieco droższe. Niepokoją informacje o tanich malinach "niewiadomego pochodzenia" - mówi Maciej Kmera, ekspert rynku hurtowego w podwarszawskich Broniszach .

Krajowe owoce na rynku hurtowym na Broniszach są droższe o ponad 6 proc. Niż przed rokiem. Jak zaznaczył Kmera, dotyczy to prawie wszystkich odmian śliwek, jabłek i gruszek. Najbardziej podskoczyła cena śliwek - bo aż o ponad 114 proc. Przed rokiem śliwki sprzedawane były w cenie 1-2,5 zł, teraz trzeba za nie zapłacić 2,5-5 zł/kg.

Na rynku malin po okresie dość wysokich cen nastąpiło duże zróżnicowanie. Owoce najwyższej jakości pochodzące z upraw tunelowych kosztują nawet 32 zł/kg ale równolegle można kupić maliny gruntowe za 15 zł/kg. Niepokojące są informacje o pojawiających się dużych dostawach malin niewiadomego, obcego pochodzenia w cenie nawet 13 zł/kg w hurcie - zaznaczył Kmera.

Jak zauważył ekspert, zazwyczaj początek września w handlu na rynku jest "dość słaby", bo powroty po wakacjach, początek szkoły i związane z tym zamieszanie organizacyjne. Ale sytuacja stabilizuje się i już widać ożywienie na rynku. Oferowany jest bogaty asortyment owoców i warzyw, są produkty wyselekcjonowane i one są droższe, ale można też kupić tańszy towar, który też znajduje swojego klienta.

Jeżeli chodzi o krajowe owoce, to utrzymują się dość wysokie ceny jabłek odmian letnich nawet do 4,5 zł/kg za najlepsze odmiany - poinformował Kmera. Dodał, że duża jest rozpiętość cenowa śliwek krajowych od 2,5 do 5 zł/kg, zależy ona "od nalotu i smakowitości".

źródło: wp.pl 

Powiązane artykuły

X