GUS: Zbiory jabłek niższe o niemal 10%

Produkcja owoców z drzew została wstępnie oszacowana na ponad 4,3 mln t, czyli o ponad 9% mniej niż w 2022 roku.

Łagodna pogoda podczas zimy 2022/23 pozwoliła roślinom przetrwać okres spoczynku w dobrej kondycji, bez istotnych strat mrozowych. Niskie temperatury w marcu i kwietniu przyczyniły się do opóźnienia wegetacji, co jednocześnie sprzyjało ochronie pąków kwiatowych przed przemarzaniem. Z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych intensywność oblotów zapylaczy była niższa niż w ubiegłym roku. Do uszkodzeń kwiatów doszło jednak w maju, a susza utrzymująca się w kolejnych tygodniach wywołała silny opad zawiązków. Na wielu gatunkach roślin sadowniczych mniejsza była również ilość zawiązanych owoców. Powtarzające się okresy relatywnie niskich temperatur oraz intensywnych opadów deszczu, prowadziły do rozprzestrzeniania się chorób grzybowych i szkodników. Na przeważającym obszarze kraju warunki pogodowe poprawiły się nieznacznie na przełomie czerwca i lipca, natomiast pierwsza połowa sierpnia charakteryzowała się dużą ilością opadów, a także lokalnie występującymi burzami i opadami gradu. Na niektórych plantacjach odnotowano istotne uszkodzenia roślin i owoców. Wysokie temperatury powietrza w drugiej połowie sierpnia, a także ciepłe i słoneczne dni we wrześniu, sprzyjały dojrzewającym wówczas owocom, m. in. jabłkom i gruszkom.

Zbiory z sadów jabłoniowych wyniosą ok. 3,8 mln t i będą o niemal 10% niższe w porównaniu z rokiem ubiegłym. Produkcję gruszek w sadach oceniono obecnie na ok. 81 tys. t, tj. na poziomie uzyskanym w 2022 roku. Zbiory śliwek zostały oszacowane na niespełna 123 tys. t, tj. o 8% mniej niż w poprzednim roku. Produkcja wiśni wyniosła ok. 165 tys. t, czyli o 10% mniej niż rok wcześniej, natomiast zbiory czereśni oszacowano na niemal 71 tys. t, tj. o ok. 7% mniej niż w 2022 roku. Łączne zbiory brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich oceniono na niespełna 20 tys. t, czyli o ok. 8% mniej niż przed rokiem. Zbiory pozostałych owoców z drzew wyniosły prawie 3 tys. t, tj. o 4% mniej w porównaniu z 2022 roku.

źródło danych: GUS

 

Komentarze  

0 #5 Guest 2023-10-02 03:44
Cytuję Sadownik:
W dzikich nie pryskanych sadach, prawie nie ma jabłek. Są " szyszki" ususzone parchem.


W dzikich sądach to liści prawie nie ma
O jabłkach nie wspominam
Cytować
0 #4 Green25 2023-10-01 18:43
Cytuję Sadownik:
W dzikich nie pryskanych sadach, prawie nie ma jabłek. Są " szyszki" ususzone parchem.

W sadach nawet trochę pryskanych są szyszki ,więc o czym gadać. Sezon wbrew pozorom był bardzo trudny w ochronie.Było długo bardzo zimno przez co nie dało się wjechać z odpowiednimi środkami , ponadto wiatr nie pozwalał wykonać zabiegów . Tak było u mnie w okolicy . Jak ktoś robił zabiegi "na zakładkę" to wygrał . Jak po oszczędności to i przemysłu zbyt wiele nie zbierze.
Cytować
0 #3 Sadownik 2023-10-01 18:21
W dzikich nie pryskanych sadach, prawie nie ma jabłek. Są " szyszki" ususzone parchem.
Cytować
0 #2 Green25 2023-10-01 16:50
W tym roku fajny zbiór jest w nielicznych sadach .Prawdopodobnie w tych co postawili na "czarnego konia" i inwestowali po maksie (bo sezon nie był łatwy) .Polityka Niemieckich "Panów" doprowadziła że ludzie odpuścili sobie ochronę i efekty są widoczne .Widzę sady które są w fatalnym stanie , o dzikich sadach nawet nie wspomnę bo te w tym roku mają potencjał zerowy jeśli chodzi o przemysł.Nie ma po co wjeżdżać w ogóle . Konsumpcja będzie w tym roku w cenie ,oczywiście nie można "przegrzać " sprawy bo jak każdy będzie wszystko wkładał do komory licząc na nie wiadomo co to może się przeliczyć .Część towaru trzeba sprzedawać na bierząco.
Cytować
+3 #1 Ekonom 2023-09-29 17:54
Też początkowo twierdziłem że będzie 10%niej z zastrzeżeniem,że susza może to zrewidować

Moim zdaniem ok 20% mniej

Liczba jabłek na drzewie ok tylko rozmiar nie ten co powinien byc...cuda wianki nie pomogly
Cytować

Powiązane artykuły

X