Cydr z SGGW - uczelniany produkt stworzony przez studentów i pracowników

Od sadu do stołu – Cydrowa innowacja SGGW to inicjatywa Koła Naukowego Ogrodników – Sekcji Winoogrodników i Enologów. Realizowana wspólnie ze studentami, doktorantami i pracownikami naukowymi Instytutu Nauk o Żywności.

W ramach projektu młodzi naukowcy skupili się na ocenie potencjału jabłek czerwonomiąższowych pochodzących z nowego klonu hodowlanego jabłoni JB wyhodowanego przez prof. dr. hab. Andrzeja Przybyłę, w Sadzie Doświadczalnym w Wilanowie. Otrzymano nastaw, który wykorzystano do produkcji cydru o wyjątkowej jakości sensorycznej.

Studenci przeprowadzili szereg eksperymentów, aby dostosować proces fermentacji i leżakowania do specyfiki owoców pochodzących z konkretnego klonu jabłoni. Podstawowym elementem w produkcji dobrej jakości cydru jest właściwy dobór odmiany jabłoni, uwzględniający poziom kwasów, cukrów i polifenoli. Szczególnie pożądane są odmiany charakteryzujące się wysoką zawartością garbników i kwasów, co nadaje cydrowi odpowiednią goryczkę i barwę.

Rzemieślniczy cydr

Projekt nie tylko dąży do produkcji wysokiej jakości cydru, ale również ma promować unikalną odmianę jabłoni rosnącą w Sadzie Doświadczalnym w Wilanowie. Nietypowy szkarłatno-karminowy kolor owoców klonu JB wzbudza dodatkowe zainteresowanie wśród koneserów cydru.

„Realizacja tego projektu umożliwiła nam wyprodukowanie cydru, który będzie ciekawym produktem promującym naszą uczelnię. Jednocześnie, inicjatywa ta wpisuje się w rozwój dwóch kluczowych dyscyplin: technologii żywności i żywienia oraz rolnictwa i ogrodnictwa” – podkreślają koordynatorzy.

Przygotowany cydr został wysłany na dalsze leżakowanie. Jest to kolejny krok w procesie tworzenia wyjątkowego produktu, który ma szansę zyskać uznanie wśród miłośników cydru.

Opiekunami merytorycznymi projektu są dr hab. Edyta Lipińska z Katedry Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności, Instytutu Nauk o Żywności oraz dr hab. Dawid Olewnicki z Katedry Sadownictwa i Ekonomiki Ogrodnictwa, Instytutu Nauk Ogrodniczych.

Powiązane artykuły

X