Dziennik zabiegów od nowego roku tylko elektronicznie

Czy Państwo wiecie, że od 1 stycznia 2025 wchodzi w życie elektroniczny dziennik zabiegów? Mimo apeli organizacji branżowych będziemy mieli obowiązek prowadzenia ewidencji zabiegów w formie elektronicznej. Dlaczego tak? No właśnie nikt tego nie jest w stanie logicznie uargumentować.

Ewidencje zabiegów miały dokumentować rodzaje preparatów użytych do ochrony roślin. Chodziło o eliminację substancji szkodliwych oraz zakazanych. Oczywiście złoczyńcy, którzy takowych używali nie wpisywali ich do dzienniczka i jeśli nie wykryto ich w próbach laboratoryjnych, to nie było szansy na schwytanie przestępców. System jest więc dziurawy, a jedyną metodą eliminacji nieuczciwych producentów są szerokie badania produktów rolnych w trakcie sezonu i po zbiorach. Niestety, na takie badania nie ma ani pieniędzy, ani zasobów kadrowych w PIORIN-ie. Elektroniczny dziennik nic tutaj nie zmieni, choć będzie on bardziej rozbudowany (numery pozwoleń dla poszczególnych preparatów), to jednak naiwnością jest sądzić, że ktokolwiek wpisze sobie użycie niedozwolonej substancji.

Duże zdziwienie budzi też stopień rozbudowania opisu każdego zabiegu o takie wartości jak BBCH, numer partii czy nawet źródło porady o zastosowaniu preparatu. Wśród specjalistów branżowych przeważa opinia, że celem jest maksymalne utrudnienie prowadzenia działalności rolnikom. O ile większość młodych ludzi poradzi sobie z tym zadaniem, to wśród polskich rolników jest ogromna część, nie obsługująca komputera w ogóle. Z resztą widzimy to przy dopłatach obszarowych gdzie bardzo wielu, szczególnie starszych ale nie tylko, rolników poszukuje wsparcia u doradców w złożeniu wniosku. Stali czytelnicy naszego portalu zapewne już wiedzą, że dość nisko oceniam poziom wiedzy przeciętnego rolnika i naprawdę nie jestem w stanie sobie wyobrazić jak taki rolnik będzie wpisywał zwalczany gatunek zgodnie z klasyfikacją kodową EPPO, większość polskich sadowników nie rozróżnia poszczególnych gatunków mszyc, zasiedlających ich drzewa. Już nawet nie chce mi się myśleć o geotagowaniu działek, na których zastosowano zabieg.

Żadne z tych działań nie zwiększy poziomu bezpieczeństwa produkowanej żywności. Oszuści dalej będą robili zabiegi poza ewidencją, niezależnie czy będzie ona elektroniczna czy papierowa. Natomiast będzie to skomplikowanie prac dla uczciwych rolników, z których nie wszyscy sobie poradzą z tym zadaniem i narażą się na kary. Bez rozszerzenia kontroli pozostałości w produkowanej żywności nie  wyeliminujemy oszustów a przecież chyba o to chodzi czy może jednak nie? Tym ostatnim zdaniem pozdrawiam wszystkich, którzy krzyczą o tym, jak UE wycofuje się z Zielonego Ładu, a w ogóle to cała unijna polityka ekologiczna nastawiona jest na polepszenie jakości żywności i ochronę klimatu.

Komentarze  

+4 #8 Leśnik 2024-04-25 07:13
Wchodzi to w całej unii czy tylko w Polsce bo rudy chce wejść dupę niemcom?
Cytować
+9 #7 Xyz 2024-04-24 19:43
Proponuję kolczykować każde jabłko...
Cytować
+14 #6 sadownik 2024-04-23 13:34
no to zaj....cie. Zostaje tylko jednak się zmówić i żeby nikt nie wprowadzał tych pustych bez znaczenia zapisów w komputer. Może to coś da do myślenia a- ale to za tępe umysły - ale oczywiście jak znam życie nierealne by była zmowa producentów, chociaż dla higieny to naprawdę by pasowało by zmowa producentów czy w tym czy w innym przypadku się w końcu ziściła i żeby do niej doszło. Miejmy jeszcze tylko nadzieję że tak jak z planowanym ,,zakazem instalowania ogrzewania gazowego" czy też z tym durnym planowanym wpisywanem zabiegów w komputer nie dojdzie. Bo to uwłaczające nas polaków coraz bardziej. Myślę że kiedyś ta bańka w końcu pęknie i to niedługo.
Cytować
+7 #5 4.0 2024-04-22 19:30
Cytuję Guest:
Ja już pominę wszystkie epitety zadam tylko jedno pytanie po co?
To są gigantyczne koszty system komputerowy ,bazy danych ,zabezpieczenia, obsługa a nic to nowego nie wnosi a co dalej czip w tyłku czy faktycznie w danej chwili kręcimy się po polu?

4.0 będzie takim chipem.
Cytować
+4 #4 Guest 2024-04-22 17:12
Ja już pominę wszystkie epitety zadam tylko jedno pytanie po co?
To są gigantyczne koszty system komputerowy ,bazy danych ,zabezpieczenia, obsługa a nic to nowego nie wnosi a co dalej czip w tyłku czy faktycznie w danej chwili kręcimy się po polu?
Cytować
-18 #3 Unia 2024-04-22 14:14
To już gumofilce tego nie dadzą rady ogarnąć
Cytować
+26 #2 Sadownik2 2024-04-22 14:11
Czy portale sadownicze przeglądają czasem naukowcy , bądź urzędnicy tworzący , stanowiący prawo ? Otóż powstrzymam się od epitetów , pod Waszym adresem , ale może ktokolwiek z Was JWPaństwa zniży się do poziomu prostego mgr i odpowie : czemu !!!??? ne zależy Wam na zdrowej żywności czyli na kontroli produktu finalnego a za wszelką cenę staracie się utrudniać życie min naszej grupie zawodowej ?? Tak się przypadkiem składa , że syn jest chemikiem analitykiem , a obecnie poszerza swą wiedzę na PW na inżynierii chemicznej i robił podobne badania , obecnie produkowane maszyny , nie są relatywnie drogie- porównując do miliardów pompowanych w rolnictwo ; obsługiwać je może przeciętnie zdolny technik - np w ramach praktyk , czy dorabiania sobie w wolnym czasie - jest to do ogarnięcia . Ale nie ,bo należy mnożyć debilne rozwiązania , komplikować procedury itp . Szerzej , bo tak na prawdę europosłowie- z każdej! opcji , mają w _upie i rolników i innych przedsiębiorców . Czy ktokolwiek z nich choć przez chwilę pomyślał czemu , ostatnia szwalnia Levisa w UE jest w likwidacji ??? To ne tylko koszty pracy ale także koszty setek debilnych przepisów ... Czy Jaśnie Państwu nie przeszkadzają umierające pod maszynami do szycia dzieci Bangladeszu , Kambodży , Laosu czy Wietnamu ; czy macie w -upie ich skażone rzeki , powietrze itp , no bo w ich garniturach i garsonkach chętnie brylujecie na salonach i macie orgazm bo w naszej UE już żadna szwalnia, farbiarnia nas nie truje . Kłamstwo , obrzydliwa Obłuda i Faryzeizm ...Amen.
Cytować
+29 #1 Mick123 2024-04-22 11:26
A z Ukrainy produkty czyściutkie, bez pozostałości, tanie i smaczne. Unia dla wszystkich przyjacielem.
Cytować

Powiązane artykuły

Jak inni radzą sobie z przymrozkami?

Jabłka już nigdzie nie pojadą?

Nieoczywiste korzyści z przymrozków

X