Otwarcie rynku indyjskiego dla owoców borówki z Polski
Ambasada RP w Indiach potwierdziła wczoraj otwarcie rynku indyjskiego dla owoców borówki z Polski. Indyjskie Ministerstwo Rolnictwa i Dobrostanu Rolników opublikowało wymogi fitosanitarne dla tych owoców eksportowanych z Polski do Indii. Oznacza to zakończenie trwających od marca 2022 r. negocjacji w sprawie dopuszczenia polskiej borówki do indyjskiego rynku.
Działania podejmowane w celu otwarcia rynku
Działania dotyczące otwarcia indyjskiego rynku dla polskiej borówki były prowadzone przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN), Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy w Skierniewicach, a także organizacje branżowe reprezentujące plantatorów i eksporterów borówki.
Warunki eksportu borówki do Indii
Eksport będzie możliwy z polskich plantacji i pakowalni zarejestrowanych w PIORiN. Informacje dot. zasad rejestracji eksporterów dostępne już są w Wojewódzkich Inspektoratach Ochrony Roślin i Nasiennictwa (https://www.gov.pl/web/piorin/wojewodzkie-inspektoraty).
Bieżący stan polsko-indyjskiej współpracy dwustronnej
Indie są perspektywicznym partnerem Polski w handlu rolno-spożywczym. W 2023 r. nasz eksport do tego kraju osiągnął wartość 38,72 mln EUR (wzrost o 9 proc. w stosunku do roku 2022). Największym zainteresowaniem konsumentów indyjskich cieszą się polskie jabłka (55 proc. eksportu).
W ostatnim czasie miały miejsce bardzo ważne wydarzenia, jeżeli chodzi o polsko-indyjską współpracę dwustronną. Podczas wizyty premiera Indii N. Modiego w Polsce (sierpień 2024 r.) ogłoszono ustanowienie strategicznego partnerstwa pomiędzy naszymi krajami.
Komentarze
Kupili 450 ton jabłek i przepalili 160 milionów