
Blisko 11 ton nielegalnych środków ochrony roślin zabezpieczonych przez grójeckich policjantów
Funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Powiatowej Policji w Grójcu, wspólnie z pracownikami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie, ujawnili i zabezpieczyli blisko 11 ton różnego rodzaju środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia. Towar znaleziono na terenie jednego z gospodarstw rolnych w powiecie grójeckim. Wstępnie oszacowana wartość zabezpieczonych pestycydów wynosi około 6 milionów złotych.
Policjanci z KPP w Grójcu, we współpracy z inspektorami WIORiN, prowadzą regularne kontrole, obejmujące m.in. bazary i targowiska, w celu ujawniania nielegalnych środków ochrony roślin. Produkty te często przypominają oryginalne preparaty, jednak nie mają z nimi nic wspólnego. Ostatnia realizacja pokazała, jak istotna jest ścisła współpraca obu instytucji w eliminowaniu niebezpiecznych i nielegalnych środków z rynku.
Na podstawie własnych ustaleń funkcjonariusze, działając wspólnie z pracownikami WIORiN, przeprowadzili czynności na jednej z posesji w gminie Pniewy (pow. grójecki), gdzie ujawnili środki ochrony roślin z etykietami w języku obcym, bez wymaganych ostrzeżeń. Produkty te nie spełniały norm dopuszczających je do obrotu na terenie Unii Europejskiej.
Ponadto na miejscu znaleziono liczne opakowania - butelki z tworzyw sztucznych oraz torebki foliowe i aluminiowe bez oznakowania, a także hurtowe ilości etykiet przeznaczonych do znakowania środków ochrony roślin. Może to świadczyć o prowadzonym na dużą skalę procederze konfekcjonowania nielegalnych preparatów.
Czarnorynkowa wartość zabezpieczonych środków wynosi około 6 milionów złotych.
Na miejscu przeprowadzono czynności procesowe z 47-letnim właścicielem posesji. Teraz śledczy będą szczegółowo ustalać osoby odpowiedzialne za nielegalny proceder.
Środki ochrony roślin niewiadomego pochodzenia stanowią poważne zagrożenie dla środowiska oraz zdrowia ludzi i zwierząt. Mogą zawierać nie tylko nieznane substancje aktywne, ale również szereg zanieczyszczeń i toksycznych dodatków. Nie są one poddawane żadnym kontrolom, dlatego nie ma gwarancji ich skuteczności ani wiedzy na temat ich potencjalnej toksyczności.
Nielegalne środki mogą charakteryzować się zarówno niską skutecznością, co zmusza do powtórzenia zabiegu innym preparatem, jak i zwiększoną fitotoksycznością, mogącą prowadzić do uszkodzeń chronionych roślin.