usobieskabcsFirma Bayer CropScience (BSC) zorganizowała spotkanie z doradcami sadowniczymi w Kozietułach 10 czerwca, w gospodarstwie p. Cieślaków. W jego trakcie omawiano najważniejsze aspekty ochrony roślin sadowniczych w  tym sezonie. Jak informowała Urszula Sobieska z BSC, udało się zarejestrować nowy preparat Luna Sensation 500 SC w uprawie truskawki i od tygodnia jest on w sprzedaży. Luna Sensation zawiera fluopyram z grupy SDHI – substancję aktywną, która działa kontaktowo, międzytkankowo i systemicznie. Zarejestrowany środek chroni uprawy przed szarą pleśnią, białą plamistością liści i mączniakiem prawdziwym.  Zaleca się stosowanie maksymalnie 2 razy w sezonie wegetacyjnym, w dawce 0,8 l/ha, od początku fazy kwitnienia do początku dojrzewania owoców. Karencja wynosi 3 dni. Jak podreślają pracownicy firmy, niezmiernie ważne jest nie zwiększanie w ciagu sezonu liczby wykonywanych zabiegów preparatami z grupy SDHI, a także nie zmniejszanie dawek środków. W przeciwnym razie sadownicy będą sprzyjać tworzeniu się odporności grzybów na substancję aktywną.

W planach rejestracyjnych firmy BSC jest także poszerzenie o antraknozę i skórzastą zgniliznę owoców, a także rejestrację m.in. w uprawie malin (szara pleśń, zamieranie pędów maliny, rdza), porzeczki i agrestu (rdza wejmutkowo-porzeczkowa, opadzina liści, amerykański mączniak agrestu, szara pleśń).

Drugi preparat firmy BSC – Luna Experience 400 SC wciąż jest w fazie rejestracji. Jeśli uda się zakończyć proces, sadownicy zyskają nowy środek do ochrony sadów jabłoniowych i gruszowych przed parchem, mączniakiem i rakiem, a także do zapobiegania chorobom przechowalniczym (gorzka zgnilizna, parch przechowalniczy, szara pleśń, brunatna zgnilizna, mokra zgnilizna, alternarioza i zgnilizna powodowana przez Nectria galligena). W gatunkach drzew pestkowych preparat będzie chronił wiśnie, czereśnie i śliwy przed takimi chorobami, jak: brunatna zgnilizna drzew pestkowych, drobna plamistość liści, gorzka zgnilizna owoców.

Wciąż oczekiwane jest uznanie w Polsce rejestracji belgijskiej Aliette Flash 80 WG do zwalczania zarazy ogniowej w jabłoni i gruszy oraz bakterii Pseudomonas siringae na gruszy. Wniosek złożony we wrześniu 2012 r. wciąż nie został rozpatrzony przez krajowych urzędników. Zakończenie procedury spodziewane jest w tym roku. W planach rejestracyjnych preparatu Aliette 80 WG jest także rejestracja środka w uprawie truskawki (czerwona zgnilizna korzeni, skórzasta zgnilizna owoców wywoływana przez Phytophthora spp.), maliny, porzeczki, borówki, aronii i jerzyny (zgnilizna korzeni – Phytophthora spp.) oraz gruszy (zgnilizna pierścieniowa podstawy pnia).

Najnowsze komentarze

Choroby i szkodniki

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection