Priorytety Ministerstwa Rolnictwa na rok 2017

minrolMinisterstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało listę zadań priorytetowych na rok 2017. Wśród nich znalazły się punkty dotyczące promocji polskiej żywności, nowych rynków zbytu, doradztwa rolniczego oraz PROW.

Handel zagraniczny − priorytetowe rynki

W wyniku współpracy Ministerstwa z GIW, GIORIN, GIJHARS, ARR, przedsiębiorcami branży rolno-spożywczej oraz organizacjami branżowymi wytypowano czternaście najważniejszych kierunków, w stosunku do których podejmowane będą działania, mające na celu otworzenie ich na polskie produkty: Królestwo Arabii Saudyjskiej, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Islamska Republika Iranu, Chiny, Tajwan, Indie, Japonia, Wietnam, Algieria, Egipt, Republika Południowej Afryki, Kanada, Stany Zjednoczone, Białoruś, Kazachstan.

Ponadto planowane jest zintensyfikowanie obecności na rynkach: Korei Płd., Singapuru, Malezji, Maroka, Meksyku i Kuby. Zadania te wspomagać będą wydarzenia promocyjne pod hasłem „Polska Smakuje”.

Promocja polskiej żywności za granicą

Zadanie to będzie realizowane poprzez udział w zagranicznych imprezach targowych i wystawienniczych, misjach gospodarczych i towarzyszących im spotkaniach biznesowych oraz promocję gospodarki w oparciu o polskie marki produktowe.

ARR planuje skupić uwagę na zarówno na rynkach, gdzie nasza żywność jest nieobecna lub ma słabsze znaczenie (Indie, Wietnam, Japonia, Iran czy Tajwan.), jak i tam, gdzie polscy eksporterzy są dobrze znani: Chiny z Hongkongiem, Algieria, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Niemcy, Białoruś. Kierunki te nadal wymagają bowiem dalszego wsparcia promocyjnego i utrwalania pozytywnego wizerunku polskiej żywności.

Działania promocyjne na rynku krajowym

Pojawią się ustawy o znaku graficznym „Produkt polski” oraz o sprzedaży żywności przez rolników. Edukowane będą także dzieci poprzez realizację znanych programów „Mleko w szkole” i „Owoce w szkole” oraz nowego „Program dla szkół” − który w drugiej połowie 2017 r. połączy i zastąpi dwa wcześniej wspomniane. Promocja polskich produktów nastąpi również poprzez edukację konsumentów. W tym celu zastosowana zostanie m.in. aplikacja Polska Smakuje − będzie ona źródłem informacji o lokalnych rolnikach i producentach, u których będzie można kupić produkty spożywcze.

Doradztwo rolnicze w 2017 r.

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie w ramach prowadzonej działalności edukacyjnej, informacyjnej i upowszechnieniowej na rok 2017 wyznaczyło sobie 4 priorytety: wsparcie wdrażania WPR oraz efektywnego wykorzystania środków z PROW 2014-2020, ułatwianie transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, wspieranie rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, wprowadzenie jednolitych sposobów działania i świadczenia usług doradczych.

Sprawniejsza realizacja działania „Restrukturyzacja małych gospodarstw”

Do oddziałów regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeniesiona zostanie obsługa spraw związanych z przyznawaniem, wypłatą oraz zwrotem pomocy finansowej w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw”.

Źródło: MRiRW

 

Powiązane artykuły

X