Odżywianie oraz stymulowanie roślin to główne priorytety słynącej z produkcji nawozów biostymulujących firmy Green Eco Poland. 24 lutego, na konferencji zorganizowanej w siedzibie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Green Eco Poland poinformowała o nawiązaniu współpracy z Samodzielnym Zakładem Sadownictwa na Wydziale Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW reprezentowanym przez prof. dr hab. Dariusza Wronę. Argumentując podjęcie współpracy, prof. Wrona mówił o światowym trendzie, który musi zaistnieć znacząco również w Polsce. Mianowicie, aby mówić o innowacyjnej gospodarce, należy połączyć we wspólnym projekcie trzy ogniwa: naukowców, producentów nawozów oraz sadowników. – Innowacyjna gospodarka polega na staraniu się w różnych aspektach i dziedzinach, w tym przypadku jest to związane z produkcją ogrodniczą, wprowadzać nowe produkty, które rzeczywiście mogą poprawiać jakość produkcji – tłumaczył Profesor.

Profesor Wrona podkreślał, że Polska jest w tej chwili na pierwszym miejscu w produkcji jabłek, przez co niezwykle zasadnym jest, aby poprawiać jakość owoców. – Głównym problemem jest obecnie jakość owoców i idziemy w tym kierunku, aby była ona jak najwyższa. Mówiąc o roślinach sadowniczych, trzeba zdać sobie sprawę, iż są one wieloletnie. Wpływa na nie wiele czynników, które decydują, jakiej jakości plon uzyskamy. Narażone są one na wiele stresów, który spotykają je w sezonie wegetacyjnym: niska temperatura, upał, susza, wiatry. Co robić, aby polepszyć jakość produktu? Jednym z takich sposobów są biostymulatory Green Eco Poland, które przy pomocy naukowców są owocnie wprowadzane do produkcji. Głównym produktem jest biostymulator, nawóz Expando – wyjaśniał Kierownik Zakładu.

Głos zabrał również Hubert Kugiel, Prezes Green Eco Poland. – Niezmiernie cieszymy się, że środowisko naukowe angażuje się w tematy innowacyjnych metod produkcji ogrodniczej. Wyraził również nadzieję, że jest to preludium do cyklicznego projektu.
– Firma Green Eco Poland związana jest ze swoim globalnym odpowiednikiem Green Has Italia, która zlokalizowana jest w pobliżu Turynu, we Włoszech. Tworząc firmę, przyświecała nam idea, aby przenieść osiągnięcia włoskich producentów owoców na rynek polski. Tamci producenci także mają podobne problemy i również walczą z przeciwieństwami rynkowymi. Mimo to osiągają doskonałe plonowanie i wysoką jakość. Wprowadzamy nawozy, które wpływają pozytywnie na przebieg procesów życiowych rośliny już na starcie – objaśniał Stanisław Żuchowski, dyrektor handlowy.

Na konferencji nie zabrakło gości z Włoch, którzy szczegółowo opowiedzieli o pracach nad nowymi produktami oraz wdrażaniem ich w światową produkcję. Valeria Contartese przybliżyła zebranym zagadnienie najnowszych osiągnięć naukowych i ich transfer do praktyki rolniczej oraz temat tworzenia produktów z wykorzystaniem wiedzy z zakresu genomiki, transkryptomiki i biologii molekularnej. Natomiast dr Giorgio Piumetti przedstawił rozwój produktów nawozowych i biostymulatorów na świecie. Skupił się także na inwestycjach firmy Green Has Italia w Polsce oraz planach na przyszłość. Włoscy przedstawiciele opowiadali między innymi o stworzeniu komory fitotronowej, która służy badaniu działania produktów. Aminokwasy, peptydy, kwasy humusowe, ekstrakty z alg i fitohormony to tylko niektóre z badanych składników. Podkreślali przy tym, że ideą innowacyjnej gospodarki jest tworzenie nawozów dedykowanych, które nie mogą opierać się na podstawowych składnikach. Zbadanie działania innowacyjnych połączeń możliwe jest tylko za pośrednictwem owej komory. – Nie ma efektu w komorze, nie będzie jej również na polu – wyjaśniali.

Swoje wystąpienie miał również dr Waldemar Wojciechowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który opowiadał o transkryptomice, genezie oraz możliwościach wykorzystania jej osiągnięć w rolnictwie.

Dużo uwagi poświęcono również sztandarowemu produktowi Green Eco Poland – biostymulującemu nawozowi Expando. Na seminarium jego właściwości przedstawiał Tomasz Kwiecień. Zapraszamy Czytelników do zapoznania się z artykułem poświęconym temu produktowi. Omówimy w nim szczegółowo właściwości nawozu, pojawią się również odpowiedzi na pytania istotne: z czym możemy go mieszać, jakie są warunki pogodowe sprzyjające aplikacji oraz jaki jest jego koszt.

 

DSC 9308

Od lewej: Dr Giorgio Piumetti – Dyrektor Generalny Green Has Italia, Danilo Vaschetto – Manager na Europę Wschodnią – Green Has Italia, Valeria Contartese – Dyrektor Działu Badań i Rozwoju Green Has Italia, Hubert Kugiel – Prezes Zarządu – Green Eco Poland, prof.dr hab. Dariusz Wrona, Marcin Miksa – Dyrektor Handlowy - Green Eco Poland, Stanisław Żuchowski – Dyrektor Handlowy – Green Eco Poland.

 

IMG 8220

 Hubert Kugiel – Prezes Zarządu – Green Eco Poland

IMG 8262

 Stanisław Żuchowski – Dyrektor Handlowy – Green Eco Poland

DSC 9311

Po prawej: prof. dr hab. Dariusz Wrona, Kierownik Samodzielnego Zakładu Sadownictwa na Wydziale Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW.

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia