Zbiór borówki amerykańskiej rozpoczęty

\

 

Zbiór borówki amerykańskiej został rozpoczęty. Choć na niektórych plantacjach we znaki dały się przymrozki, ucierpiała ilość, ale nie jakość owoców. Jeśli pogoda dopisze, sezon będzie udany – informuje AgroBiznes.

Plantacja nad Tanwią - jedna z największych upraw borówki amerykańskiej w Polsce. Do zebrania owoce ze stu sześćdziesięciu hektarów. Jakość owoców zadowala plantatorów, ilość mogłaby być większa.

Wpływ tutaj miały warunki pogodowe w samej zimie, a nie te tzw. przymrozki majowe. To jest dla odmian wczesnych i tutaj widzimy spadek plonu, nie ma spadku jakości, jakość jest bardzo dobra – mówi Jarosław Bień, Grupa Producentów Owoców „Polskie Jagody”. W  przypadku odmian średnich nie widać zarówno spadku plonu, jak i jakości. W przypadku odmian późnych można mówić natomiast o spadku ilości owoców.

Jak informuje Agrobiznes, aby zebrać borówki z tej plantacji potrzeba 700 pracowników sezonowych. Od kilku lat niemal wszyscy to Ukraińcy. Tego roku nie było problemów ze znalezieniem rąk do pracy. Plantatorzy obawiają się jednak, że w związku z wprowadzeniem ruchu bezwizowego dla Ukraińców problem się pojawi. Sprawy nie ułatwiają też krajowe przepisy.

 – Rodzi to potrzebę wprowadzania rozwiązań ułatwiających plantatorom pozyskiwania takich pracowników i nawiązywanie z nimi współpracy. I mam nadzieje, że w przyszłości będą bardziej elastyczne formy zatrudnienia dla obcokrajowców przy tak specyficznej działalności, jaką jest ogrodnictwo – mówi Dominika Kozarzewska, Prezes Grupy „Polskie Jagody”.

 

Źródło: AgroBiznes, TVP1

Powiązane artykuły

X

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.