Majówka z ACTIV współorganizowana przez firmę Bayer odbyła się 6 maja na terenie grupy producenckiej Fruit Family w Sadkowie Szlacheckim. Wśród przybyłych na wydarzenie klientów ACTIV-u rozlosowano 22 nagrody. Liczba ta nie była przypadkowa, ponieważ tego dnia firma z Belska Dużego obchodziła swoje 22 urodziny.

Uczestnicy Majówki wysłuchali cyku krótkich wykładów przygotowanych przez partnerów ACTIV-u.
Pan Szymon Jabłoński z firmy Bayer omówił aktualna sytuację w sadzie. Zwrócił między innymi uwagę na duże zagrożenie ze strony mączniaka. Radził, aby wycinać wszystkie porażone rozety a także wskazywał, aby zwrócić uwagę na częstotliwość wykonywanych zabiegów, bo ma ona w tym przypadku niebagatelne znaczenie.

Przedstawiciel firmy przedstawił także zebranym wyniki badań nielegalnych, „ukraińskich” środków ochrony, które przeprowadzone zostały na zlecenie Bayer-u  w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach. W wyniku badań okazało się, że preparaty zawierały zupełnie inne substancje aktywne niż oryginały lub ilości substancji czynnych były dużo niższe. Jakiej skuteczności możemy zatem oczekiwać? – zapytywał Pan Jabłoński. – Nie mamy pewności czy taki preparat zadziała. Cena w tych przypadkach nie idzie w parze z jakością.

W spotkaniu udział wziął również partner ACTIV-u, Raimund Genetti z Włoch. Zwrócił uwagę, że produkcja BIO staje się coraz bardziej poszukiwana z racji na rosnącą świadomość konsumentów. Podkreślał, że przy odpowiednim podejściu do ochrony, a przede wszystkim nawożenia, możemy dojść do takiego tonażu, jak w produkcji konwencjonalnej. W Południowym Tyrolu, gdzie na co dzień pracuje Pan Genetti,  sadownicy mają już za sobą pewne doświadczanie i te rozwiązania wraz z ACTIV-em,  będą  wdrażali do polskiej produkcji. Doradca podkreślał, że owoce BIO osiągają kilkukrotnie wyższe ceny, niż w przypadku tych z uprawy konwencjonalnej, jednak do produkcji ekologicznej trzeba odpowiednio podchodzić. Oznacza to, że jakość produkowanych owoców musi być wysoka, tak, aby osiągała jak najlepsze ceny, ale jednocześnie nie można przepłacać – koszty powinny być wyważone.

Po prezentacji pozostałych firm, m.in. Green Eco Poland (prezentacja dotycząca biostymulatora Expando oraz preparatu na przerzedzanie Fixor) oraz Agraplant (BacterPlant – preparat oparty na bakteriach) uczestnicy mogli zapoznać się z ofertą maszynową ACTIV oraz zwiedzić sad Fruit Family.