Zatrzymano 360 ton nielegalnych środków ochrony roślin

 

360 ton zatrzymanych nielegalnych, w tym podrobionych, środków ochrony roślin – to wynik międzynarodowej operacji „Silver Axe III” przeprowadzonej przez Europol oraz Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). W operację zaangażowały się służby z 27 państw europejskich, w tym Polski, które w ciągu 20 dni trwania akcji przeprowadziły kontrole portów morskich, lotnisk i granic lądowych, a także na rynkach wewnętrznych. 

Według szacunków gospodarka Unii Europejskiej traci ponad 1,3 miliarda Euro rocznie w wyniku obrotu nielegalnymi pestycydami. Według najnowszego raportu Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), rynek podrabianych środków może stanowić nawet 14% jego wartości.

Środki ochrony roślin to obok lekarstw najbardziej kontrolowana i uregulowana prawnie gałąź przemysłu chemicznego na świecie. Mogą trafić do obrotu tylko wtedy, gdy w ramach niezależnej oceny zostaną uznane za bezpieczne, a w konsekwencji zostaną zarejestrowane. Dodatkowo kontrolowany jest każdy etap obrotu: importu, eksportu, dystrybucji, sprzedaży hurtowej i detalicznej, a także ich stosowanie przez rolników.

Transgraniczny charakter obrotu nielegalnymi środkami ochrony roślin sprawia, że powodzenie działań uzależnione jest od wielu czynników. Bliska współpraca z sektorem prywatnym, reprezentowanym przez europejskie i krajowe stowarzyszenia producentów, to jeden z ważnym elementów odpowiedzialnych za sukces tegorocznej akcji.

– Z roku na rok zwiększa się skuteczność organów w wykrywaniu i eliminowaniu z rynku nielegalnych środków ochrony roślin, co bardzo nas cieszy. Jest to efekt doskonałej współpracy na poziomie krajowym i międzynarodowym. Edukacja i szkolenia skierowane do ekspertów ze służb i organów krajowych to kluczowe aktywności PSOR. Jednocześnie wspólnie z KAS i PIORIN podnosimy świadomość rolników, aby ustrzec ich przed zakupem podróbek, ponieważ „lepiej zapobiegać niż leczyć” – powiedziała Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Kompendium informacji na temat oryginalnych środków ochrony roślin, a także odpowiedzialnego oraz zgodnego z prawem zakupu i stosowania środków ochrony roślin stanowi strona internetowa: www.bezpiecznauprawa.org, prowadzona w ramach akcji edukacyjnej PSOR pod patronatem Krajowej Administracji Skarbowej.

 

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR) reprezentuje branżę środków ochrony roślin. PSOR realizuje liczne projekty mające na celu kompleksową informację i edukację na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego stosowania środków ochrony roślin. PSOR jest właścicielem i koordynatorem Systemu Zbiórki Opakowań PSOR i edukuje rolników o obowiązkach z tym związanych pod hasłem „Liczy się każde opakowanie”. Stowarzyszenie promuje również bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin pod hasłem „Nie tylko plony potrzebują ochrony”. Stowarzyszenie dba o bezpieczeństwo obrotu środkami ochrony roślin prowadząc kampanię mającą na celu przeciwdziałanie obrotowi nielegalnym i podrobionymi środkami ochrony roślin. W 2015 roku PSOR rozpoczął ogólnopolską kampanię edukacyjną „W ochronie koniecznej”. Jej celem jest informowanie o współczesnych sposobach produkcji roślinnej i nowoczesnym rolnictwie, w którym stosuje się środki ochrony roślin.

 

Komentarze  

0 #5 PSOR 2018-08-24 11:55
#1 asdf@o2.pl obserwujemy profil, ale nie widziałam dyskusji, w którą możemy się włączyć. Nasz profil na FB to liczysiekazdeopakowanie można nas zaprosić do dyskusji.
Cytować
0 #4 PSOR 2018-08-24 11:53
[quote name="turboptys"] Proszę Pana, nie kierował Pan do nas żadnych zgłoszeń, a jeśli tak, to z jakiegoś powodu do nas nie dotarły. Niemniej, PSOR to stowarzyszenie, nie jesteśmy organami ścigania, więc gdybyśmy takie zgłoszenie otrzymali przekazalibyśmy je Policji i PIORiN. Jeśli zatem ma Pan informacje o kimś, kto popełnia przestępstwo i handluje podróbkami należałoby to zgłosić odpowiednim organom. Z poważaniem Zespół PSOR
Cytować
-1 #3 turboptys 2018-07-13 10:03
PSOR - śmiech na sali. Kilka razy zgłaszałem do nich że jest jakiś pseudo biznesman z UA kóry oferował mi ŚOR i nikt się tym nie zajął. Gość podany na tacy i sobie to olali!
Cytować
+1 #2 Andrzej 2018-07-12 21:31
Władza ludowa / a i obecna z pewnością też / wiedziała przy jakiej cenie wódki zaczyna się masowe pędzenie bimbru...I podobnie jest chyba ze środkami ochrony, których ceny w stosunku do cen owoców często przekraczają granice absurdu... A to skutkuje podatnością części sadowników do nabywania albo jakichś tańszych podrób albo wręcz wytwarzania wynalazków typu " siara "...
Cytować
+1 #1 asdf@o2.pl 2018-07-11 20:47
zapraszam psor na grupe sadownictwo - facebook. jeden z ostatnich postow pokazuje jakie podejscie i jaka jest wiedza niektorych sadownikow. Ludzie kupuja swiadomie podrobki i dopoki nie bedzie kar dla kupujacych i stosujacych to bedziemy w tym g...nie tkwic po uszy
Cytować

Powiązane artykuły

X