Rosja w okresie od stycznia do sierpnia 2018 roku zaimportowała 586 tys. ton jabłek, czyli aż o 41% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku  – informują analitycy EastFruit. Największym dostawcą jest Mołdawia, drugie miejsce zajęły Chiny wyprzedzając Serbię, a czwarte Iran. 

W pierwszych ośmiu miesiącach 2018 Rosjanie zaimportowali prawie połowe jabłek więcej niż rok wcześniej. Przy czym, wziąwszy pod uwagę fakt, że jabłka były wówczas znacznie droższe, ogólna wartość importu wzrosła o 55%.  

Najwięcej jabłek dostarczyła Mołdawia – 166 tys. ton, co stanowiło 28% importu jabłek do Rosji. Jednocześnie eksport z Mołdawii zwiększył się o 42 % w porówaniu z adekwatnym okresem w ubiegłym roku. Serbia ustąpiła drugie miejsce Chinom. Eksport zmniejszył się w tym przypadku o 37 %. Spowodowała to rosnąca kontrola rosyjskich służb pod kątem reeksportu jabłek pochodzących z krajów objętych sankcjami. 

EastFruit podaje również, że warto zwócić uwagę na rosnące dostawy z Iranu. W 2017 roku Rosja praktycznie nie importowała jabłek z tego kraju. Natomiast w 2018 roku Iran wyeksportował do Rosji 61 tys. ton jabłek zajmując tym samym czwarte miejsce wśród głównych dostawców.

 

Źródło: EastFruit

Ostatnie ogłoszenia