Zgodnie z prognozami, ostatniej nocy tj. 9/10 kwietnia temperatura spadła w wielu lokalizacjach poniżej zera. Według serwisu Twoja Pogoda, stacje odnotowały nawet 5 stopni poniżej zera, przy gruncie było kilka stopni mniej – w Toruniu termometry pokazały minus 9. IMGW ponownie wydał ostrzeżenia przed przymrozkami. 

Obawa o wystąpienie przymrozków była duża, tym bardziej, że większość odmian jabłoni jest już w fazie zielonego pąka, a na Idaredzie mamy początek różowego.  Spora część sadowników prewencyjnie wykonała zabiegi mocznikiem, niektórzy zdecydowali się również chronić sad urządzeniami przeciwprzymrozkowymi.

W łódzkim i mazowieckim, gdzie zlokalizowana jest główna część sadów, przymrozki nie były duże. W powiecie rawskim i grójeckim termometry pokazywały od około 0 do minus 1 stopnia. W innych lokalizacjach spadki temperatur były większe. Tam sadownicy zgłaszają już pierwsze uszkodzenia pąków.

Dużo gorzej może wyglądać sytuacja w przypadku drzew pestkowych, w szczególności moreli, brzoskwiń i czereśni. Niestety, na dzisiejszą noc również wydano ostrzeżenia przed przymrozkami.

Mówiąc o ewentualnych skutkach przemrożeń, warto wziąć pod uwagę, że w tym roku pąków na niektórych odmianach jest znacznie mniej. Widać to szczególnie na Jonagoldach, Ligolu i Szampionie. Może się okazać, że przez obfite plonowanie w ubiegłym sezonie, natura sama wyreguluje wielkość tegorocznych zbiorów.

 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia