Piotr Zieliński, doradca Biocont, jest dziś w okolicach Czerwińska nad Wisłą i Płońska. Jak wyglądają plantacje po kilku przymrozkowych nocach?

Informacje o arktycznych chłodach, które pojawiły się majówką były bardzo niepokojące. W naszym kraju najbardziej odczuły ją regiony położone na zachodzie i północy. Najzimniej było na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Kujawach i Warmii.

Przymrozki wystąpiły również na północnym Mazowszu. Temperatura miejscami spadała nawet do minus 7 stopni przy gruncie. Wysokie spadki dotknęły zagłębia truskawkowe – okolice Płońska i Czerwińska nad Wisłą.

– Na większości profesjonalnych plantacji stosowano zabezpieczenia w postaci włókniny oraz folii. Tutaj starty będą mniejsze, jednak te kwiaty i pąki, który stykały się z materiałem zabezpieczającym, są przemrożone – mówi. – Niestety, trzeba mieć świadomość, jak takie warunki pogodowe wpłyną na jakość truskawek. I w tym przypadku, to właśnie negatywny wpływ na jakość wskazałbym teraz jako największy problem. Zimna aura może mieć negatywne konsekwencje w kształcie, a także wybarwieniu i smaku truskawek – dodaje.

Jeśli chodzi o plantacje nieokryte wszystko zależy od tego, jak wysoki był spadek temperatury i jak długo się utrzymywał. – Na plantacjach starszych, które zaczynają kwitnąć wcześniej, na pewno starty będą znaczne, jak również na odmianach wcześnie owocujących. Na późniejszych, jeśli plantacja jest w dobrej kondycji, pąki nie są wyeksponowane, dlatego tutaj straty nie powinny być większe niż 20%.

Chociaż w zachodniej i północnej Polsce przymrozki wystąpiły już kilka nocy z rzędu, producenci owoców z centralnej części kraju jak na razie mogli mówić o szczęściu. W ciągu ostatnich nocy temperatury spadały lokalnie do minus 1 stopnia i głównych regionach sadowniczych w większości nie było większego ryzyka przemrożeń.

Przed nami ostatnia z przymrozkami. Chociaż prognozy początkowo wskazywały, że w grójecko-wareckim i rawskim mogą wystąpić wyższe spadki, na ten moment zagrożenie złagodniało.

IMG_20170_01
IMG_20170_01
IMG_20170_02
IMG_20170_02
IMG_20170_03
IMG_20170_03
IMG_20170_04
IMG_20170_04

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Projekt strony www Sitte.pl Lublin