fot. cia emiliaromagna

 

– Emilia Romania, włoski region dostarczający 65% krajowej produkcji gruszek, leczy rany po ostatniej fali złej pogody, która w ostatnią sobotę przyniosła gwałtowne gradobicia w prowincjach Modena, Reggio-Emilia, Bolonia, Rawenna i Forlì-Cesena – informuje ItaliaFruit.

Szacowano, że susza zimą, a także ulewy i przymrozki w maju zmniejszyły produkcję gruszek o 70% w przypadku odmian Abate i Kaiser oraz 40% dla Decany i Williamsa. Przez grad potencjalne plony będą jeszcze niższe. O ile? W tej chwili wszystkie organizacje i spółdzielnie rolnicze zobowiązane są do sporządzenia oceny szkód.

Według pierwszych informacji najbardziej dotkniętym obszarem wydaje się Modenese. W Modenie, a także w Bolonii, gradobicie było tak gwałtowne, że przerywało nawet sieci przeciwgradowe. Wszystkie gruszki bez sieci zostały zniszczone. Uszkodzone są także drzewa, co będzie miało swoje dalsze, negatywne konsekwencje.

Producenci owoców z wyżej wymienionych regionów są załamani. Organizacje i związki apelują do banków, aby wsparły sektor oferując kredyty preferencyjne. W oficjalnych oświadczeniach piszą, że pogorszenie jakości owoców i utrata płynności finansowej mogą mieć dramatyczne skutki dla wielu gospodarstw.

 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia